12.02.2020 16:23

Divadlo F. X. Šaldy uvede hru Floriana Zellera Syn

Francouzsky jemné rodinné drama SYN o dospívání nejen dětí, ale i rodičů, uvede v české premiéře liberecké Divadlo F.X. Šaldy. V Malém divadle ho bude hrát poprvé tento pátek. Inscenace Syn je od Floriana Zellera, který patří k nejúspěšnějším současným francouzským dramatikům. Podle dramaturgyně divadla Lenky Chválové hra navazuje na to nejlepší, co Francouzi v tomto směru umí.

„To znamená řešit vlastní nebo intimní rodinné věci a drama postavit na věcech, které se odehrávají v intimitě domova. A napsat to jemně, napsat to zábavně, zároveň ale tak, že je tam vždy něco znepokojivého," uvedla Chválová.

Pro Petra Štindla je to už pátá Zellerova hra, kterou v Česku režíruje. „Nepíše, jak jsme zvyklí, že něco začne a pak to nějak skončí a mezitím je nějaký příběh," uvedl Štindl. Podle něj každou situaci ukáže Zeller z více pohledů. „A tou druhou situací revitalizuje to, co se stalo v předchozí, takže divák je stále překvapován a musí přemýšlet, co byla pravda a co není," uvedl. V Zellerových hrách tak podle něj nastávají neuvěřitelné zvraty. Jednu z nich - Otec, zpracovali i filmaři. Celovečerní film měl premiéru v kinech na konci ledna, hlavní role v něm mají Anthony Hopkins a Olivie Colmanová.

Syn podle Chválové začíná jako banální milostný trojúhelník. „Postupně se to ale pootáčí a myslím, že zábavnost je v tom, že autor s námi záměrně hraje hru, že nás přivede k něčemu, o čem to bude, ale pak zjistíme, že to zase bude o něčem dalším," dodala. V hlavní roli Pierra se představí Martin Polách. Nositelem problémů ve hře je podle něj syn. „To téma je silné, každý syn má svého otce a každá syn vyrůstá pod vlivem toho otce, ať už je to dominantní vliv nebo naopak absolutní nezájem," uvedl Polách. Dopředu podle něj nelze děj prozrazovat. „Kdybychom cokoliv dopředu prozradili, tak ublížíme divákovi, který na to půjde. Protože jestli je na této hře opravdu něco zajímavého a přitažlivého, tak je to určitá nepředvídatelnost," dodal. Vedle Polácha hlavní role ztvární Ondřej Kolín, Veronika Korytářová a Michaela Foitová.

SYN
Florian Zeller
Premiéra: 14. 2. 2020

https://www.saldovo-divadlo.cz/program/detail-predstaveni/r/syn

Autor článku: ČTK: knt, hj

Divadlo F. X. Šaldy uvede hru Floriana Zellera Syn

Inscenace

09.07.2020

Divadlo Archa uvede v červenci premiéru dokumentární inscenace Dům bez spánku

Divadlo Archa uvede 14. a 15. července premiéry dokumentární inscenace Dům bez spánku, jejíž přípravu přerušila koronavirová krize. Mladý divadelní kolektiv Nesladim, který tvoří skupina nezávislých umělců z Prahy a Paříže, věnuje ve své autorské inscenaci pozornost spánkovým poruchám, kterými podle posledních výzkumů trpí až třetina naší společnosti.

07.07.2020

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice bude uvedena inscenace o dětské aktivistce Gretě Thunbergové

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru.

01.07.2020

Divadlo Mana připravuje komedii italského dramatika Enrica Luttmana 5 za 1

Českou premiéru komedie 5 za 1 italského dramatika Enrica Luttmana připravuje divadlo Mana v pražských Vršovicích. Zábavná hra o ženské síle a přátelství, v níž nechybí osvobozující humor, brilantní dialogy i detektivní zápletka, má v nastudování zkušeného režiséra Ondřeje Zajíce premiéru 15. září. Pětici žen různých generací, které společně řeší trable s muži i samy se sebou, ztvární Dana Černá, Stanislava Jachnická, Denisa Pfauserová, Tereza Vítů a Dana Sedláková.