15.10.2021 10:11

Divadlo F. X. Šaldy uvede premiéru inscenace Moje první židovské Vánoce

Jedná se o zcela unikátní divadelní projekt, který nemá v historii českého divadelnictví obdoby. Celosvětově uznávaná izraelská dramatička Hadar Galron, kterou čeští diváci znají zejména díky její hře Mikve (uváděla se v Národním divadle v Praze, ale i v několika dalších divadlech po celé republice, včetně toho našeho), je známa svým vřelým vztahem k České republice. 

Našla zde mnoho přátel, několikrát zde vystupovala se svým monodramatem Pískej (je to totiž rovněž skvělá herečka), MDP uvedla její hru I love Mamma a v Mladé Boleslavi sama režírovala svou hru Tajemství. Díky osobním kontaktům s režisérem Petrem Svojtkou a dramaturgem Jiřím Janků, a zásluhou dobré spolupráce s Izraelským dramatickým institutem a Izraelskou ambasádou v Praze vznikl před třemi lety „šílený“ nápad, že by Hadar Galron napsala zcela novou hru, která by se odehrávala v českém prostředí. Tuto ideu podpořilo i vedení našeho divadla, a tak začal vznikat text psaný přímo pro soubor Divadla F. X. Šaldy s dějem, který se odehrává v Liberci.

Přípravy začaly před dvěma lety - autorka tehdy několikrát navštívila Českou republiku (dělala to tak, že když letěla na premiéru své hry do USA nebo do Skotska, vždy letěla přes Prahu a na pár dní se zde zdržela). Snažila se zmapovat současné problémy v české židovské komunitě, ale i pohled nevěřících Čechů na židovské etnikum. Hovořila s představiteli Židovské obce, s evangelickými faráři, historiky a mnoha dalšími zajímavými lidmi a zajímala se zejména o téma hledání identity v dnešním složitém světě. Natočila si stovky hodin rozhovorů a pomalu začala skládat příběh nové hry. Nechtěla přímo zpracovávat téma holocaustu, ale spíše to, jak se události spojené s válkou promítají do druhé a třetí generace Židů žijících v Česku. Postupem času vznikla hra nahlížející na běžnou českou rodinu, která je najednou konfrontována se svými židovskými kořeny. Je to silné drama, které nás jednak nechá nahlédnout do fungování současné židovské komunity, ale rovněž se dívá na nás, na Čechy, poněkud jinýma očima, než jsme zvyklí.

Po mnoha měsících příprav, kdy vznikly desítky verzí, které se průběžně korigovaly a upravovaly. Můžeme říci, že se o tomto projektu v tuto chvíli dost možná více ví v Izraeli, než tady. Tamní divadelní komunita, která je Covidem 19 zasažena daleko více, než u nás (koncem srpna jsou stále všechna divadla zavřená), autorce hodně pomáhá. V květnu proběhlo v divadle Cameri v Tel Avivu čtení první verze textu v angličtině a přenášelo se pomocí  videokonferenčního hovoru do Česka, aby mohli režisér a dramaturg získat první dojmy. Od té doby se hodně upravovalo, škrtalo a přepisovalo a 24. srpna 2020 se inscenace začala v Liberci zkoušet. Hadar Galron dorazila na první týden zkoušení, což bylo kvůli koronavirové pandemii velmi složité a musíme poděkovat Izraelské ambasádě a českému ministru kultury panu Zaorálkovi za osobní intervenci, která tuto návštěvu umožnila.

Zkoušení hry Moje první židovské Vánoce se tedy rozběhlo a všichni věříme, že toto jedinečné mezinárodní dobrodružství dotáhneme ke zdárnému konci. Premiéra proběhne 15. října 2021, a záštitu nad ní převzal Velvyslanec Státu Izrael v České republice pan Daniel Meron.  Hadar Galron by znovu měla být u toho.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Michaela Pompová