06.02.2023 13:10

Divadlo Husa na provázku uvede skutečností inspirovaný příběh lásky za časů azylového řízení

Už 10. února 2023 uvede Divadlo Husa na provázku premiéru autorské novinky s názvem Pozdravuju a líbám vás všecki. Inscenace zpracovává příběh skutečného páru, jehož láska aktuálně prochází zatěžkávací zkouškou azylového řízení. Právě na jeho výsledku přitom závisí i budoucnost obou partnerů. Složité a emoce jitřící téma slibují tvůrci v čele s oceňovanou mladou režisérkou Annou Klimešovou podat s empatií, humorem a smyslem pro nadsázku. Dění na jevišti živě doprovodí hudebník Jiří Hradil známý z kapel Tata Bojs, Lesní zvěř nebo Kafka Band.

S režisérkou Annou Klimešovou máme poslední rok výjimečnou možnost sdílet zkušenost azylového řízení s člověkem, který se ocitl mimo svůj domov, svou kulturu a jazyk. Jmenuje se Kali, je mu třicet let a stal se naším blízkým přítelem. Do své země se vrátit nemůže, čekala by ho tam perzekuce, a to, jestli ho tu společnost přijme, je velmi nejisté. Azylové řízení zahrnuje nejen psychicky náročné testování, ale i nekonečné týdny a měsíce čekání. Nečeká však sám, oporou je mu jeho česká přítelkyně, která vše prožívá s ním. Inscenace mapuje právě období čekání, které naplňují existenciální otázky a nejrůznější představy,” přibližuje dramaturgyně inscenace Viktorie Knotková.

Po letech, kdy se v českém prostředí o migraci mluví často spíše v děsivé abstrakci čísel a vln, považuji za nesmírně obohacující, ba téměř léčivé, moci alespoň na jeden divadelní večer s důvěrou přijmout hluboce lidskou perspektivu, kterou nám Anna Klimešová a její tým z jeviště nabízí. Jsem pyšný na to, že diváci u nás dostanou možnost nahlédnout tento těžko uchopitelný fenomén skrze konkrétní a velmi osobní příběh, zpracovaný navíc s tolikou empatií, fantazií a smyslem pro humor,” oceňuje přístup tvůrců umělecký šéf Divadla Husa na provázku Martin Sládeček.

Režisérka Anna Klimešová je jednou ze zakládajících členek skupiny 8 lidí, iniciátorkou kulturní komunitní platformy Horní Maršov – Otevřené muzeum v rodných Krkonoších a citlivou režisérkou autorských inscenací, které se již od dob jejího studia na KALD DAMU řadí mezi výjimečné počiny české divadelní scény. Pozdravuju a líbám vás všecki je její první spoluprací s Divadlem Husa na provázku. Autory scény a kostýmů k inscenaci jsou Klára Fleková a Jakub Šulík. Hudbu složil a v inscenaci vystupuje hudebník Jiří Hradil známý ze skupin Tata Bojs, Lesní zvěř nebo Kafka Band.

Velký ohlas už před samotnou premiérou vzbudila na sociálních sítích a v médiích také doprovodná fotokampaň k Pozdravuju a líbám vás všecki, v rámci níž fotograf David Konečný vytvořil sérii portrétů cizinců, jimž se Brno stalo domovem, na jehož otevřené a kosmopolitní identitě se nyní hrdě podílejí.

V současné chvíli vyprodaná premiéra Pozdravuju a líbám vás všecki proběhne 10. února 2023. Nejbližší repríza s lektorským úvodem s Annou Klimešovou je plánována na 12. února 2023.

www.provazek.cz

Autor článku: Nikol Hlávková