30.05.2022 20:35

Divadlo J. K. Tyla odehrálo loni kvůli covidu třetinu z obvyklého množství představení

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla loni kvůli omezením souvisejícím s pandemií koronaviru odehrálo na třech svých scénách jen asi třetinu představení oproti době před pandemií. Obsazenost divadla návštěvníky loni klesla na 71,5 procenta oproti 88 procentům v předcovidovém roce 2019. Informace zazněly na zasedání umělecké rady, řekla dnes ČTK mluvčí divadla Martina Drbušková.

Provoz divadla loni už druhým rokem výrazně ovlivnila pandemie koronaviru. Kvůli vládním nařízením bylo divadlo zcela zavřené od začátku roku do 24. května, pak až do konce června, kdy obvykle končí i divadelní sezona, mohli diváci zaplnit pouze polovinu kapacity hlediště. „V roce 2021 diváci zhlédli v DJKT 18 premiér a jednu obnovenou inscenaci, celkově divadlo odehrálo 195 představení," uvedla Drbušková. V prvním roce pandemie 2020 mohlo divadlo podle výroční zprávy z deseti měsíců hrát bez omezení čtyři měsíce, a to díky tomu, že se mimořádně otevřelo i v době divadelních prázdnin v srpnu. Z původně 20 plánovaných premiér a jedné obnovené premiéry stihlo odehrát devět premiér, jednu obnovenou premiéru a jeden muzikálový koncert a odehrálo 241 představení. Před pandemií v roce 2019 uvedlo 22 premiér a jednu obnovenou premiéru, doma odehrálo 610 představení a dalších 33 na zájezdech, uvádí výroční zpráva.

„Pandemie bohužel i v roce 2021 způsobila výrazný výpadek vlastních příjmů. Přesto se nám podařilo udržet provoz divadla i zaměstnanost tak, že divadlo bylo schopno okamžitě po rozvolnění opatření otevřít svá hlediště a nabídnout široký repertoár jako před pandemií a zároveň i nově nastudované inscenace," uvedl ředitel DJKT Martin Otava. Celkové náklady divadla byly na loňský rok rozpočtovány ve výši 302,3 milionu korun. „Vzhledem k uzavření divadel a následným opatřením není objektivní srovnání s předešlými roky možné. Nicméně díky navýšení dotace ministerstva kultury a snížením provozních nákladů v době pandemie skončilo hospodaření divadla s kladným hospodářským výsledkem 1,09 milionu korun,“ doplnil Otava.

Kromě standardních inscenací připravilo divadlo v době svého uzavření řadu on-line koncertů a pořadů. Odvysílalo například v cyklu První řada u Vás doma 13 svých inscenací nebo derniéru muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, což bylo historicky první veřejné vysílání českého provedení některého z děl světoznámé autorské dvojice – Andrew Lloyd Webber a Tim Rice, řekla Drbušková. Divadlo nabídlo podle ní také poprvé v historii virtuální prohlídku výstavy a ve spolupráci s agenturou Musical Media s.r.o. vydalo CD s největšími muzikálovými hity ze svého repertoáru.

Koncem roku 2020 se vedení divadla kvůli pandemii rozhodlo pozastavit prodeje předplatného. Po roční pauze bylo abonmá obnoveno pro období leden až červen 2022. Toto předplatné si k 31. prosinci 2021 zakoupilo 5509 diváků, pro rok 2020 bylo prodáno 10.254 abonentních míst, dodala mluvčí.

https://www.djkt.eu/

Autor článku: ČTK: lap, hj