30.04.2021 08:56

Divadlo J. K. Tyla přidává představení do projektu První řada u Vás doma

Divadelní fanoušci a příznivci plzeňského divadla se mohou těšit na další zajímavou nabídku představení, která mohou zhlédnout u sebe doma. Projekt První řada u Vás doma byl spuštěn v únoru a zatím do něj bylo zařazeno třináct inscenací, jež byly natočené speciálně pro tato vysílání. Představení je možné sledovat od začátku akce do půlnoci daného dne po zakoupení vstupenky na portále GoOut.

První květnová sobota bude patřit komedii Každý má svou pravdu, jež je nejčastěji uváděným dílem italského dramatika Luigi Pirandella, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Hlavními hrdiny inscenace jsou paní Frolová a její zeť pan Ponza, kteří se přistěhují do klidného městečka. Zprávy o nových spoluobčanech se samozřejmě začínají rychle šířit, jsou ale nejasné a v některých případech dokonce protichůdné! A rázem je na světě velké pozdvižení a komedie takřka detektivní. Inscenace měla premiéru v únoru 2020 ve Velkém divadle a na jevišti se spolu potkají Jana Kubátová, Vladimír Pokorný, Michal Štěrba, Apolena Veldová, Jana Ondrušková, Libor Stach, Jaroslav Matějka a další. V sobotu 15. května od 19.00 si diváci mohou pustit poprvé z plzeňského jeviště Janáčkovu operu Věc Makropulos. Opera na motivy známého díla Karla Čapka měla být uvedena v režii ředitele divadla Martina Otavy a v hudebním nastudování Norberta Baxy v říjnu minulého roku. Bohužel uzavření divadel způsobilo, že ještě neměla příležitost představit se divákům. Kvůli přísným protiepidemickým nařízením byla opera natočena v poloscénické úpravě s orchestrem usazeným na jevišti, aby mohl být dodržen dostatečný odstup mezi jednotlivými hudebníky.

Divadlo myslí také na své nejmladší diváky a na neděle 16. a 30. května připravilo své nejúspěšnější dětské inscenace. Nejprve mohou zhlédnout činoherní pohádku Povídání o pejskovi a kočičce a pomoci tak Kláře Kuchinkové, Janu Maléřovi a Jaroslavu Matějkovi upéct dort, umýt podlahu nebo zašít kaťata. Druhým květnovým představením pro děti bude opera Papageno v kouzelném lese plná imaginace, jevištních kouzel a vtipu, a to za doprovodu krásných Mozartových melodií. Začátek června bude ve znamení španělských rytmů, lásky, vášně a zrady. Jedna z nejznámějších oper, Bizetova Carmen, uvedená na Nové scéně v lednu minulého roku, bude odvysílána 5. června. Projekt i nestandardní divadelní sezónu uzavře v pátek 25. června Prodaná nevěsta, kterou divadlo tuto sezónu otevřelo a která byla pro potřeby natáčení přenesena z Velkého divadla na Novou scénu.

Inscenace byly natáčené přímo pro tento projekt ve spolupráci s Fakultou umění a designu Ladislava Sutnara ZČU. Vstupenky se dají zakoupit do spuštění vysílání, začátek dětských inscenací je v 10.00, ostatních v 19.00. Záznam je přístupný vždy až do půlnoci daného dne.

Více informací na webových stránkách Divadla J. K. Tyla: www.djkt.eu/prvni-rada-u-vas-doma

Autor článku: Martina Drbušková

Divadlo J. K. Tyla přidává představení do projektu První řada u Vás doma

Inscenace

14.05.2021

Dabing Street – tragédie, která vás bude bavit. Nově ke zhlédnutí na Dramoxu

Dabing Street, hořká komedie Petra Zelenky z repertoáru Dejvického divadla, přináší chytrý humor, překvapivé zvraty a závěry, které trefně charakterizují současnost. Dabing Street se dočkala také televizního zpracování a před vyprodaným hledištěm Dejvického divadla se hrála od roku 2012 až do loňského ledna, kdy měla derniéru.

13.05.2021

Jak přivítají Městská divadla pražská otevření divadel? Premiérami naživo i online

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i online. Vstupenky jsou již v prodeji.

13.05.2021

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.