14.09.2011 16:11

Divadlo Letí uvádí slavné švédské gay monodrama o tom, jak chutná láska, strach ze smrti i sladká pomsta

V nové divadelní sezóně 2011/2012 uvede Divadlo Letí jako svou první premiéru slavné švédské monodrama Po Fredrikovi z pera Mattiase Brunna v režii Petra Haška a v podání Ivana Luptáka.

Tento text již Divadlo Letí uvedlo v podobě scénické skicy v březnu letošního roku jako součást cyklu 8@8. Čtení se zúčastnil osobně autor, Mattias Jesper Brunn, a byl nadšen: “Byl to naprosto magický zážitek. Vidět to, prožít to a vědět, že celý tým dal tolik času a energie do něčeho, co vlastně byl můj projekt, část mé minulosti... To všechno bylo neuvěřitelně silné. Celé scénické čtení jsem probrečel, vůbec jsem na něco takového nebyl připravený. Navíc scénografie, hudba, herecký styl, to všechno se tolik podobalo našemu představení, že to bylo skoro až děsivé. Současně byl Ivanův projev na scéně velmi citlivý, klidný a vřelý.”

Vzhledem k tomu, že skica vzbudila veliký divácký ohlas, rozhodlo se Divadlo Letí nastudovat regulérní inscenaci, se kterou otevírá novou sezónu.

Ivan Lupták si tak poprvé vyzkouší vystoupit sám bez hereckého partnera před diváky. Sám o této zkušenosti říká: „Je těžké být na jevišti sám a nemít se o koho opřít. U Fredrika mě naštěstí drží silný příběh, takže se na scéně nemusím cítit osamoceně.“ Podle režiséra Petra Haška „... je to příběh o lásce, životní vitalitě a smrti, který se může dotýkat jak párů homosexuálních, tak i heterosexuálních.“

Hra popisuje život Johana, který právě skončil střední školu a definitivně zjistil, že s holkama bude jen kamarádit. V den svých jednadvacátých narozenin potká Fredrika a zamiluje se. „Na svoje dvacátý první narozeniny jsem se seznámil s Fredrikem. Nebo přesněji řečeno, on se seznámil se mnou, protože on oslovil mě. Ten večer se mi změnil život.“
V tento den začíná nejkrásnější a zároveň nejtragičtější kapitola Johanova života. Dokáže Johan žít i ... po Fredrikovi? Strhující švédské monodrama zvítězilo roku 2005 v divácké soutěži stockholmského divadla Riksteatern a od té doby slaví úspěchy na mnoha evropských scénách a nyní ho prostřednictvím Divadla Letí může okusit i české publikum.

Krom samotné premiéry (20.9.) a následných repríz ve Studiu Švandova divadla (23.10.) se soubor Divadla Letí s touto inscenací představí i v rámci XVI. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo jednoho herce v Chebu (29.9.), následně v Brně jako součást programu Queer filmového festivalu Mezipatra, a zároveň připravujeme benefiční představení pro občanské sdružení Art for Life, které bojuje proti HIV/AIDS.

Do budoucna plánuje Divadlo Letí prostřednictvím spolupráce s pražským Domem světla podpořit jejich snahu seznámit i širší veřejnost s touto zákeřnou chorobou a formou divadelních představení a následných workshopů a diskuzí se aktivně podílet na osvětové činnosti této organizace.

Mattias Jesper Brunn: Po Frederikovi

Překlad: Miroslav Pošta
Režie: Petr Hašek
Dramaturgie: Marie Špalová
Výtvarná spolupráce: Jitka Nejedlá
Hraje: Ivan Lupták

Česká premiéra 20.září 2011 od 20 hodin ve Studiu Švandova divadla.

Další reprízy:
29. září 2011 v rámci Festivalu jednoho herce, Cheb
23. října 2011 ve Studiu Švandova divadla
6. listopadu 2011 v rámci festivalu Mezipatra, HaDivadlo Brno
13. a 18. listopadu ve Studiu Švandova divadla, benefiční představení pro Art for Life

Více informací na: www.divadlo-leti.cz

Autor článku: Marie Špalová

Divadlo Letí uvádí slavné švédské gay monodrama o tom, jak chutná láska, strach ze smrti i sladká pomsta