07.01.2020 11:39

Divadlo Letí uvede hru Daniela Špinara HOMO 40

Divadlo LETÍ oslaví v roce 2020 patnáct let své existence. Za tu dobu iniciovalo vznik několika pozoruhodných českých her (např. Olga. Horrory z Hrádečku Anny Saavedry, Zpověď masochisty Romana Sikory nebo Poker Face Petra Kolečka). Pro LETÍ napsala nové hry i řada zahraničních autorů, jako jsou Joe Penhall, David Gieselmann, Bernhard Studlar, Claudia Cedó nebo Joan Yago. Divadlo se také zapojilo do několika zahraničních projektů, které se soustřeďují na rozvíjení evropské dramatiky (After the Wall, Generation Icons), v poslední době se stalo českým ambasadorem v prestižní evropské síti Fabulamundi.

Své patnácté narozeniny se LETÍ rozhodlo oslavit netradičně. Požádalo tři české a slovenské režiséry, aby napsali a inscenovali novou hru. Prvním z nich je Daniel Špinar a jeho HOMO 40.

Šéf činohry Národního divadla se na pozici autora i režiséra do Divadla LETÍ vrací po dlouhých deseti letech se svým původním textem, který volně naváže na jeho autorskou prvotinu HOMO’06. Generace, která má svůj coming out již pár let za sebou, přichází se zpovědí ze života pražské LGBT komunity, jež občas dokáže být stejně tak nepřívětivá jako většinová společnost. Jaké překážky nám do cesty skutečně staví ostatní a jaké pocházejí z naší vlastní hlavy? Satirická hra o gayích po čtyřicítce střílí do vlastních řad a poukazuje na kostlivce, kteří se stále rádi vracejí do již jednou otevřených skříní.

Homo 40 je vlastně třetí díl trilogie řešící výhradně problémy gay komunity. HOMO’06 byla o době dospívání a coming outu. Druhá inscenace vznikla pro A studio Rubín a jmenovala se Dresscode: Amis a Amil a byla to bláznivá fantazie o rytířích v darkroomu. Homo 40 je o homosexuálovi kolem čtyřicítky a zabývá se nemocí jménem nezávazný sex. A to přímo na platformě, kde se potká dle výzkumu 70 procent gayů – na Grindru,“ vysvětluje autor a režisér v jedné osobě Daniel Špinar.

Dramaturg divadla LETÍ David Košťák dodává: „HOMO 40 navazuje na naší dlouholetou dramaturgickou linku, která se zabývá LGBT tematikou. Zařadí se po bok inscenací Po Fredrikovi, či Small Town Boy. Hra Daniela Špinara navíc přináší nový a lehce kontroverzní pohled, který poukazuje na to, že gay komunita k sobě dokáže občas být navzájem ještě méně přívětivá než většinová společnost.“

V inscenaci účinkuje divákům Divadla LETÍ důvěrně známý Tomáš Kobr, po letech se opět vrací Michal Kern a poprvé se v produkci LETÍ objeví světově proslulý mim Radim Vizváry. Daniel Špinar objasňuje klíč k obsazení: „Je to hodně kamarádské těleso. Přizval jsem Michala Kerna, což je můj spolužák z DAMU a už se za ta léta pracovně velmi dobře známe. Stejně tak s Tomášem Kobrem, který spolu s Michalem účinkoval například v mojí inscenaci Domeček pro buzničky. Oba jsou to herci nesmírně osobití a vtipní. S Radimem jsem se pořádně potkal až před pár lety a od té doby spolu intenzivně spolupracujeme. On v inscenaci dělá to „maso“, emoci, pohybově kontrastuje komediálnost obou kluků. Je takovým tělem – fyzickým i symbolickým.“

Světovou premiéru HOMO 40 Divadlo LETÍ uvede v Divadle VILA Štvanice 21. ledna 2020.

Režie: Daniel Špinar
Hrají: Michal Kern, Tomáš Kobr, Radim Vizváry

Premiéra 21. ledna 2020 20:00
Reprízy: 23.ledna 2020 20:00, 6.února 2020 20:00

www.divadlo-leti.cz