06.10.2020 10:30

Divadlo LETÍ zavede diváky do Lesa sebevrahů

Divadlo LETÍ slaví v roce 2020 patnáct let své existence a své narozeniny se rozhodlo oslavit netradičně. Požádalo tři české a slovenské režiséry, aby napsali a inscenovali novou hru. Cílem je vytvořit nikoli čistě autorské projekty, ale texty, které by bylo možné přenést i do jiných inscenací. Po inscenaci HOMO 40 Daniela Špinara a Gretě Mariána Amslera uvede LETÍ hru mladé autorky a režisérky Kashy Jandáčkové. Držitelka ceny Evalda Schorma za hru Ve dne v noci s Divadlem LETÍ spolupracovala jako režisérka na několika scénických čteních, ale jako autorku ji LETÍ představí poprvé. Inscenace textu Les sebevrahů, který vznikl v rámci rezidenčního programu Divadla LETÍ, bude mít světovou premiéru 19. října 2020 ve 20:00 ve VILE Štvanice. Inscenace je doprovázena živou hudbou Jakuba Königa, známého jako Kittchen.

Naléhavá love story z možná až příliš blízké budoucnosti se volně inspiruje mýtem o japonském lese Aokighara na úpatí hory Fudži, který je znám jako častá destinace sebevrahů, ale především nabízí svědectví jedné generace, která nepokrytě čelí ekologickým hrozbám a snaží se udržet si naději a právo na vlastní život i navzdory environmentálnímu žalu. To, že se název neodkazuje pouze na nechvalně známý les, vysvětluje autorka a režisérka v jedné osobě: „Lze to vnímat i tak, že stromy, které se na Zemi nacházely, měly sebevražedné sklony. Nechaly se vykácet, sníst kůrovcem, vzplanuly, seschly, odešlyz tohoto světa, aby mohly vyrůst v jiném, kde je lidé už nikdy neohrozí. Zároveň je to pro mě i označení celé generace z nepříliš vzdálené budoucnosti, která balancuje na samé hraně zániku.“

Les sebevrahů představí příběh o Mařence a Jeníčkovi, ale hlavně o Mařence, která se ztrácela ve světě tak dlouho, až se ztratila i uvnitř sebe. Pohádkové motivy, které se postupně objevují v celé hře, jsou společně s nenásilným humorem kontrastem k depresi a hrozbám světa, ve kterém právě žijeme. Zajímavý kontrast vnáší také do scénografie, v níž se výrazně objevují i loutkové principy. To, že text, i přes svůj temný název neztrácí nadhled potvrzuje dramaturg inscenace David Košťák: „Na textu Kashy Jandáčkové si vážím především toho, že autenticky zachycuje pocit jedné generace, která se zuby nehty snaží udržet tzv. "kvalitu" každodenního života i přes všudypřítomný strach o stav světa. Kasha nalézá nadhled a naději tam, kde se zdánlivě nenabízí žádná východiska, a i přes temnou vizi budoucnosti potvrzuje, že svůj osud máme ve vlastní hrsti. Les sebevrahů připomíná, že i když byla světu diagnostikována rakovina a ručičky pomyslných hodin posledního soudu se blíží půlnoci, nesmíme ztrácet touhu žít, jak nejlíp umíme."

V hlavních rolích se představí Anna Kameníková a Jan Hofman, kteří s Divadlem LETÍ v minulosti spolupracovali na scénických čteních, ale především jsou častými členy týmu Kashy Jandáčkové: „Když máte na práci, která má být za měsíc a půl hotová, kolem sebe tým lidí, se kterým se znáte a vše funguje, jak má, výrazně to přispívá dostředivosti celého tvůrčího procesu Takhle jsem si sestavila celý tým, kromě hudebníka. Znala jsem jeho texty a hudbu jeho kapely. A při psaní této hry jsem si na něj vzpomněla. Bylo to intuitivní rozhodnutí a troufnu si říci, že bylo správné.” Původní hudbu k inscenaci vytvořil Jakub König známý především jako Kittchen (zakladatel projektu Zvíře jménem podzim), který sám jednotlivá představení živě doprovodí za využití kombinace neobvyklých nástrojů a elektronické hudby.

Světovou premiéru inscenace Les sebevrahů uvede Divadlo LETÍ ve VILE Štvanice 19. října 2020.

www.divadlo-leti.cz

Autor článku: Denisa Chuchlová

Divadlo LETÍ zavede diváky do Lesa sebevrahů

Inscenace

14.05.2021

Dabing Street – tragédie, která vás bude bavit. Nově ke zhlédnutí na Dramoxu

Dabing Street, hořká komedie Petra Zelenky z repertoáru Dejvického divadla, přináší chytrý humor, překvapivé zvraty a závěry, které trefně charakterizují současnost. Dabing Street se dočkala také televizního zpracování a před vyprodaným hledištěm Dejvického divadla se hrála od roku 2012 až do loňského ledna, kdy měla derniéru.

13.05.2021

Jak přivítají Městská divadla pražská otevření divadel? Premiérami naživo i online

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i online. Vstupenky jsou již v prodeji.

13.05.2021

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.