12.08.2022 10:33

Divadlo Líšeň obnovilo inscenaci Paramisa (Chytrý hloupý Rom) vytvořenou společně s romskými umělci

Divadlo Líšeň obnovilo inscenaci  Paramisa (Chytrý hloupý Rom) vytvořenou společně s romskými umělci. Kromě představení připravuje pro diváky workshop romského tance a hudby. Program uvede 19. 8. na festivalu Líšeň sobě.

Inscenace Paramisa (Chytrý hloupý Rom) vznikla v roce 2005 a byla v několika tanečních a hudebních obsazeních uváděna do roku 2015. Je společným dílem Divadla Líšeň a romských tanečníků, muzikantů a dalších tvůrců. Zahájila mnohaletou spolupráci Divadla Líšeň s romskými umělci, z níž vznikly další hry a projekty zaměřené na romskou kulturu.„K této ucelené dramaturgické linii se rádi vracíme, protože spolupráce s našimi romskými přáteli nás velmi těší a inspiruje,” říká režisérka a autorka inscenace, Pavla Dombrovská. V současné době uvádí Divadlo Líšeň  Paramisu jako součást svého rozsáhlého projektu Provokující divadlo podpořeného fondy EHP, představení v rámci projektu doprovází workshopem romského tance a hudby.

Divadelní tvorba Divadla Líšeň vznikající ve spolupráci s Romy byla zařazena do mezinárodní sbírky RomArchiv, která dokumentuje romské aktivity zejména v uměleckých oborech. Divadlo Líšeň v RomArchiv


Divadlo Líšeň:

PARAMISA – CHYTRÝ HLOUPÝ ROMCikánsko-gádžovská polívka z líšeňského papiňáku

19. 8. v 19.00, Zahrada Orlovny, Holzova 10, Brno-Líšeň, Festival Líšeň sobě

O hře:

Scénář a režie:       Pavla Dombrovská (na motivy Romských pohádek Mileny Hübschmannové)Hudba:                   romská lidová hudba (upravil Milan Horváth)Choreografie:         Monika BalogováKostýmy:                Eva Krásenská, Barbora Křístková, Šárka JelínkováLoutky a masky:     Antonín Maloň a Ignác Zima

Svérázný, energický jevištní rej vznikl ve společném tvůrčím střetu líšeňských divadelníků a romských umělců - muzikantů a tanečníků. Tradiční romský tanec a lidové melodie se na jevišti potkávají s principy českého lidového divadla.

Paramisa je o romském chlapci, jenž našel svou životní lásku a utkal se o ni s drakem. Ač jím byl roztrhán na tisíc kousků, nakonec dostal to, co chtěl. Dokonce mnohem víc. Text hry vznikl na motivy autentických, syrových a ústní tradicí uchovávaných příběhů lidových romských vypravěčů, které ve své sbírce Romské pohádky vydala naše přední romistka Milena Hübschmannová.

Slovo PARAMISA (pohádky) znamená v romském prostředí vyprávění, jež jsou určena především dospělým. Jsou metaforou spletitého a mnohdy nepředvídatelného reálného života, v němž ne každá láska končí šťastně a ne každý hrdina vítězí díky svým vlastním schopnostem. V tomto duchu se nese také inscenace divadla Líšeň.

Více o inscenaci na webu divadlolisen.cz

Festival Líšeň sobě

Festival pořádaný třináct let stejnojmenným spolkem představuje tvorbu místních umělců a souborů i hostů, sdružuje obyvatele Líšně a oživuje její krásná a významná místa. Kromě zábavy nabízí i prostor pro diskuzi o podobě a správě veřejného prostoru.Divadlo Líšeň je spolupořadatelem Festivalu Líšeň sobě.

Vstupné na festival je dobrovolné.

Autor článku: Matěj Nárožný