11.05.2023 09:15

Divadlo Líšeň pořádá online besedu s britsko-norskou autorkou a herečkou Kate Pendry

Divadlo Líšeň pořádá po svém představení Putin lyžuje online besedu s britsko-norskou autorkou a herečkou Kate Pendry. Budeme mluvit o politickém divadle, otevřenosti nebo pokrytectví v umění, rozdílech mezi tvorbou ve východní a západní Evropě. A také o nejnovější hře Kate Pendry o tom, jak málem večeřela s Putinem. Z tohoto autorského monodramatu uvede herečka také živě ukázky.

12/5 vojenský stan na Moravském náměstí vedle Jošta 19.00 – Divadlo Líšeň: Putin lyžuje cca 20.10 – online beseda s Kate Pendry /beseda proběhne v angličtině Dramatička a herečka Kate Pendry je autorkou více než padesáti dramatických textů. Má pověst politické a kontroverzní umělkyně, kvůli svému trvalému zájmu o společenská témata a zálibě v černém humoru.

Její hry získaly významná ocenění: Pornografie (2009) – nominace na Ibsenovu cenu temné drama o dospívání Erasmus Tyrannus Rex – Ibsenova cena 2010 hra o válečném turismu na Balkáně Sex ve válečné zóně – Národní cena Performing Arts Hub 2002. (Hra se hrála po celé Evropě včetně Cartier Foundation v Paříži a Muzea moderního umění ve Stockholmu.) Její spolupráce s choreografem Hegem Haagenruudem - The Rest Is Silence . . . byla nominována na cenu Norské asociace kritiků za nejlepší taneční představení v roce 2016.

Kate Pendry byla deset let herečkou tanečně-divadelního souboru Alana Luciena Øyena – pravidelně vystupovala v Norské národní opeře a baletu v Oslu. Do roku 2013 byla dvanáct let moderátorkou feministické rozhlasové stanice RadiOrakel v Oslu a jako dramatička spolupracuje s národním centrem pro nové drama Dramatikkens hus v Oslu (2013– dosud.)

Pendry vedla workshopy v oblasti herectví a dramatické tvorby na norských vysokých uměleckých školách, workshopy mediálního aktivismu na NY School of Design, Oslo School of Art and Design. Je externí lektorkou na umělecké škole Prosjektskolen v Oslu.

Kate Pendry má rodinné kořeny v Brně a ve Vídni. (Teprve po konci druhé světové války se její rodina přestěhovala do Londýna a její matka se provdala za Brita.) Obsáhlou biografii Kate Pendrys liv og verk vydalov roce 2017 norské nakladatelství Transit. Více informací: www.katependry.com PUTIN LYŽUJE Jevištní reportáž o nástupu Putina k moci inspirovaná texty zavražděné novinářky Anny Politkovské. Inscenace, která vznikla před třinácti lety, stále se hraje a nabývá nových významů. https://www.divadlolisen.cz/repertoar/putin-lyzuje/

Představení i beseda se konají v rámci projektu Provokující divadlo podpořeného Fondy EHP 2014-2021.

Autor článku: Kateřina Slámová Bartošová

Divadlo Líšeň pořádá online besedu s britsko-norskou autorkou a herečkou Kate Pendry

Zahraniční divadlo

04.06.2023

Domov je teplo: Slovenský pavilón na Pražskom Quadriennale 2023

Pražské Quadriennale, ktoré je najväčšou svetovou prehliadkou scénografie, performance designu a divadelného priestoru. Každé štyri roky sa výstava zameriava na inovatívne prístupy v tvorbe popredných umelcov z viac než 50 krajín. Divadelný ústav sa zúčastňuje na hlavnej Výstave krajín a regiónov s expozíciou s názvom Domov je teplo, ktorú vytvorili Doxa architekti, Michal Machciník a Divadlo Na Peróne. Návštevníkom slovenského pavilónu budú prezentovať objekt meniaci sa v čase a priestore.

01.06.2023

Pavel Černoch se vrací do Nizozemské národní opery jako Princ v odvážném zpracování Dvořákovy Rusalky

Předního českého tenoristu Pavla Černocha čeká již v pátek 2. června premiéra v Nizozemské národní opeře, kde ztvární roli Prince v Rusalce. Světoznámou pohádkovou operu Antonína Dvořáka v Amsterdamu zinscenovali německý režisér Philipp Stölzl ve spolupráci s rakouským tvůrcem Philippem M. Krennem.

31.05.2023

La Scala poprvé uvede Dvořákovu operu Rusalka

Italský operní dům La Scala v Miláně uvede příští týden poprvé operu Rusalka od Antonína Dvořáka, po premiéře 6. června bude následovat ještě pět představení. Toto romantické dílo, v němž se mísí pohádkové postavy s postavami reálného světa, nastudovala italská režisérka Emma Danteová a dirigovat ho bude Čech Tomáš Hanus.