17.03.2022 13:55

Divadlo Líšeň: Putin lyžuje /hra o zrození vraha/ a beseda s Majdou Slámovou nad jejími fotografiemi z válečné Ukrajiny

Hrajeme v předvečer Mezinárodního dne za právo na pravdu o hrubém porušování lidských práv a na důstojnost obětí. Když jsme představení plánovali, netušili jsme, že naše hra i zvolené datum budou tak smutně aktuální. Představení se bude konat na Moravském náměstí u sochy Jošta ve vojenském stanu ve středu 23. března 2022. Poté se přesuneme do klubu Desert na setkání s fotografkou Majdou Slámovou, která se nedávno vrátila z bombardovaného Kyjeva.

Od konce roku 2009 jsme odehráli přes 150 představení většinou doprovázených besedami o situaci v Rusku. Pavla Dombrovská, autorka inscenace, komentuje: „Je pravidlem, že hry Divadla Líšeň vznikají dlouho a ještě po premiéře se někdy zásadně proměňují. Po několika letech se jejich podoba obvykle stabilní. U hry Putin lyžuje, kterou hrajeme dvanáct let, je to jinak. V reakci na ruskou agresi jsme změnili závěr inscenace a název hry doplnili o podtitul „hra o zrození vraha“.

Hrajeme na počest Anny Politkovské, ruské novinářky, která zrození vraha přesně pojmenovala a zaplatila za to vlastním životem. Hrajeme na podporu svobodné Ukrajiny. Vzdáváme hold nesmírné odvaze čelit zákeřné válce. Na počest všem, kteří padli při obraně své země před zločincem z Kremlu, který má na rukou i krev tisíců vojáků vracejících se do Ruska v rakvích.

Po útoku ruských vojsk na Ukrajinu se zvýšil zájem o inscenaci a již dvakrát jsme ji neplánovaně uvedli – ve Svitavách a Bratislavě. Další uvedení v nejbližší době se připravují.

Výtěžek ze vstupného věnujeme na sbírku, kterou na pomoc Ukrajině organizuje Paměť národa.

PUTIN LYŽUJE /hra o zrození vraha/ a BESEDA s fotografkou Majdou Slámovou (Voxpot) nad jejími fotografiemi z válečné Ukrajiny

středa 23. března od 19:00 u Jošta na Moravském náměstí
beseda od 20.15 v klubu Desert, Rooseveltova 591/11

www.divadlolisen.cz

Autor článku: Matěj Nárožný