17.05.2023 10:16

Divadlo Líšeň se zúčastnilo mezinárodní přehlídky stínového divadla

V jihomaďarské Pécsi se na konci letošního dubna uskutečnil druhý ročník Mezinárodního festivalu stínového divadla Karakulit. Fakt, že mezi jeho prvním a druhým ročníkem uběhlo šest let, svědčí také o mimořádnosti tohoto setkání souborů Evropy i Asie. Divadlo Líšeň se přehlídky zúčastnilo podruhé, jako jediný zástupce českého divadla. Letos s inscenací Spoutaný trávou.

Festival se letos konal jako součást 10. Divadelní olympiády a Světového festivalu loutek. Do Pécsi přijela zahrát divadla z dvanácti zemí, přehlídka představila v pěti dnech třiadvacet představení. Ty doprovodilo množství workshopů jak pro profesionály, kde své zkušenosti předávali respektovaní tvůrci, tak i pro návštěvníky festivalu. Stínové divadlo v mnoha podobách představily i výstavy, včetně prezentace kolekce zejména asijských tradičních loutek ze sbírky pořádajícího divadla MárkusZínhás.

Záměrem pořadatele je představit a konfrontovat živou staletou loutkářskou tradici se současným divadlem. Diváci tak mohli vidět indonéskou formu stínohry v podání doma i ve světě populárního Purbo Asmora a mnohačlenného jávského orchestru, Rámajánu hranou rodinou Ramanchandry Pulvara z Indie, jejíž členové si předávají umění chrámové stínohry už čtrnáct generací, nebo hru s tradičními jávanskými slaměnými loutkami. Vedle toho ale i například bravurní kabaretní využití prstového stínového divadla nebo originální meotarové divadlo.

Máme radost, že naše inscenace Spoutaný trávou, kterou jsme na Karakulitu dvakrát odehráli (v angličtině, s maďarskými titulky) mohla přispět k pestrosti programu, a setkala se s velmi pozitivním přijetím odborného publika i veřejnosti. Je pro nás velmi přínosné, že jsme získali zasvěcené reflexe naší tvorby i zažili inspirativní setkání.

Ze zamyšlení Fabrizia Montecchiho o inscenaci Divadla Líšeň Spoutaný trávou:
/F. Montecchi  - italský divadelní režisér a expert v oblasti stínového divadla/
„…
Bylo pro mě velkým a krásným překvapením objevit práci Divadla Líšeň.  Ocenil jsem nejen jejich technickou zdatnost, ale také a především osobní představu o stínovém divadle. Našel jsem v tvorbě  Divadla Líšeň mnoho z toho, co považuji za základní stavební kameny stínového divadla, ovšem rozvinuté v nových současných formách…

Inscenace  Spoutaný trávou cestovala z Pécsi ještě do Lublani, kde byla dvakrát uvedena v programu Lutkovno gledališče Ljubljana.


DIVADLO LÍŠEŇ - SPOUTANÝ TRÁVOU

Vyprávění nahého mnicha, císaře, generála a slona o životě, smrti i drobném hmyzu. Divadelní odpočinutí od světového chaosu s křehkými kovovými loutkami, zvuky a stíny.

Inscenace používá přírodní materiály, nepopisné kovové loutky z drátů i z barevného plastu. Výtvarně originální tvar vzniká souběžným použitím loutek a stínohry před i za papírovým paravenem.  Hru doprovází vypravěč a hudebník na basoneto a další originální zvukové nástroje.

V inscenaci zpracované texty ze sbírek Zenový kompas (Seung Sahn) a Oceán v kapse rosy (Henri Brunel)  se dotýkají tématu úcty k životu v jeho nepatrných a přehlížených podobách, i obecněji smyslu života.

Více informací

Festival Karakulit: www.karakulit.hu

 

Autor článku: Kateřina Slámová Bartošová, fotografie: archiv festivalu Karakulit

Divadlo Líšeň se zúčastnilo mezinárodní přehlídky stínového divadla

Zahraniční divadlo

04.06.2023

Domov je teplo: Slovenský pavilón na Pražskom Quadriennale 2023

Pražské Quadriennale, ktoré je najväčšou svetovou prehliadkou scénografie, performance designu a divadelného priestoru. Každé štyri roky sa výstava zameriava na inovatívne prístupy v tvorbe popredných umelcov z viac než 50 krajín. Divadelný ústav sa zúčastňuje na hlavnej Výstave krajín a regiónov s expozíciou s názvom Domov je teplo, ktorú vytvorili Doxa architekti, Michal Machciník a Divadlo Na Peróne. Návštevníkom slovenského pavilónu budú prezentovať objekt meniaci sa v čase a priestore.

01.06.2023

Pavel Černoch se vrací do Nizozemské národní opery jako Princ v odvážném zpracování Dvořákovy Rusalky

Předního českého tenoristu Pavla Černocha čeká již v pátek 2. června premiéra v Nizozemské národní opeře, kde ztvární roli Prince v Rusalce. Světoznámou pohádkovou operu Antonína Dvořáka v Amsterdamu zinscenovali německý režisér Philipp Stölzl ve spolupráci s rakouským tvůrcem Philippem M. Krennem.

31.05.2023

La Scala poprvé uvede Dvořákovu operu Rusalka

Italský operní dům La Scala v Miláně uvede příští týden poprvé operu Rusalka od Antonína Dvořáka, po premiéře 6. června bude následovat ještě pět představení. Toto romantické dílo, v němž se mísí pohádkové postavy s postavami reálného světa, nastudovala italská režisérka Emma Danteová a dirigovat ho bude Čech Tomáš Hanus.