26.05.2006 00:00

Divadlo loutek. Co je to?

Mezinárodní festival v Bielsku-Białej ve znamení loutek, tance a světelného designu.
Ve dnech 20.-24. května 2006 se v polském městě Bielsko-Biała odehrál 22. ročník Mezinárodního festivalu loutkářského umění. Festival, který pořádá Divadlo loutek Banialuka, byl založen v roce 1966, takže letos se slavilo čtyřicet let od založení. A nabídka kvalitních inscenací tomu odpovídala. Festivalu se zúčastnilo 29 divadel z 15 zemí světa se 48 představeními. Spolu s dvěmi školními inscenacemi loutkářských škol ve Wrocławi a Białymstoku bylo festivalových představení rovných 50. Dvaadvacet inscenací bylo zařazeno do soutěžního programu, z toho 12 pro dětské a 10 pro dospělé publikum. Sedm inscenací bylo nesoutěžních, a to včetně čtyř inscenací hostitelského Divadla loutek Banialuka.
Dramaturgická rada festivalu v čele s ředitelkou bienále a Divadla loutek Banialuka Lucynou Kożien se nebála přizvat jak ryze loutkové inscenace, tak rozličné ukázky práce s předměty, maskami a loutkářsky „mezní“ inscenace postavené na počítačových animacích, světelném designu a práci s tělem.
Soutěžní inscenace hodnotily tři poroty: profesionální porota v mezinárodním složení (I. Hledíková, H. Baltyn, P. Nosálek, T. Kornaś, A. A. Łabiniec), porota mladých kritiků složená ze studentů teatrologie polských vysokých škol a dětská porota. Grand prix festivalu od profesionální poroty získala pohybová inscenace Vivisektor Klause Obermaiera a Chrise Haringa z Vídně. Cena byla udělena za provokativní spojení lidského těla s počítačovou animací. Cenu za loutkoherectví v inscenaci Bradshawovy stíny si odnesl Richard Bradshaw z australského divadla Living Dodo Puppets, cenu za nové divadelní formy v inscenaci Sama ve vaně. Tajemství blankytu získali Vanessa Valk a Frank Soehnle z Compagnie Vanessa Valk ze Stuttgartu. Cenu za režii inscenace Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla získalo Naivní divadlo Liberec. Rakouská inscenace Vivisektor získala ocenění i od poroty mladých kritiků.
Cenu polského střediska mezinárodní nevládní organizace UNIMA získal Neville Tranter z Amstelveenu, Holandsko za mistrovské vedení loutek v inscenaci Upír .
Dětská porota ocenila inscenaci Bradshawovy stíny divadla Living Dodo Puppets z australského Bowralu, které jeho ředitel, herec a scénograf Richard Bradshaw provozuje již 34 let. Děti ocenily vtipnost jednotlivých animovaných scének a veselé písničky. Jednu z nich, píseň o Superklokanovi s modrým pláštíkem, si nejen dětské publikum pobrukovalo po celý festival.
Festival nabídl i tři výstavy polských loutkářů a výtvarníků, dílnu stínového divadla pod vedením Richarda Bradshawa a sérii přednášek s názvem Divadlo loutek. Co je to?
Permanentky na celý festival bylo možné pořídit za 190 złotých (110 złotých pro studenty) tedy zhruba 1.425/825 Kč za 29 představení.
(kač)

Autor článku: Loutkář