06.12.2018 11:27

Divadlo loutek Ostrava si připomene 65 let od svého založení inscenací Bato a Lato

Divadlo loutek Ostrava si příští pátek připomene 65 let od svého založení v roce 1953, první premiéra se tehdy odehrála 12. prosince. Divadlo připravilo celodenní výroční program. Dopoledne chystá premiéru nové inscenace Bato a Lato se stejnojmennými postavičkami, která je určena pro děti od půl roku do dvou let. Představení pro tuto věkovou skupinu je v Česku výjimečné, řekla dnes novinářům ředitelka divadla Jarmila Hájková.

„Nevím, zda je úplně přesné nazvat to představením, ale je to jakési první seznámení u takto malých dětí s divadlem. Dále to představení budeme nabízet i v našem běžném repertoáru pro rodiče s dětmi," uvedla Hájková. Představení má omezenou kapacitu a je určeno maximálně pro 20 návštěvníků. Hrát se bude na alternativní scéně.

Autory projektu jsou Hana a Tomáš Volkmerovi. Představení má u dětí rozvíjet jejich pozornost, soustředění, jemnou i hrubou motoriku a myšlení. Jeho cílem je podpořit zvědavost, kreativitu a hravost dětí.

„Zveme batolata do světa barev, tvarů, melodií, zvuků a doteků, ve kterém je dovoleno skoro vše: dívat se, divit se, poslouchat, výskat, smát se, sedět, lézt, zkoumat i ochutnávat," řekla dramaturgyně Daniela Jirmanová.

Kromě této dopolední premiéry připravuje divadlo na své hlavní scéně také večerní program pro zvané hosty nazvaný Divadlo loutek z odvrácené strany. Součástí moderovaného večera budou například písničky z repertoáru divadla a podle ředitelky divadla i výjevy, které běžný divák nemá šanci spatřit. Například veřejné přiznání uměleckého šéfa souboru k režisérským pochybením.

Divadlo loutek Ostrava je profesionální scénou pro děti a mládež. Od roku 1999 sídlí v budově na Černé louce, kterou v roce 2011 doplnila přístavba s alternativní scénou. Budova je podle Hájkové v Česku dosud jedinou stavbou cíleně postavenou pro loutkové divadlo. Divadlo hraje ve všední dny denně po dvou představeních pro školy mateřské, základní nebo střední a v neděli dvě pohádková představení pro rodinné publikum. Často jsou představení na obou scénách současně, takže mnohdy divadlo odehraje i čtyři představení za den.

http://www.dlo-ostrava.cz/

Autor článku: ČTK: Martina Helánová, kš

Divadlo loutek Ostrava si připomene 65 let od svého založení inscenací Bato a Lato

Inscenace

11.12.2018

Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc uzavře letošní rok premiérou Její pastorkyně

Milostný trojúhelník, nemanželské dítě a svědomí, které tíží spáchání hrozného činu. Tragický příběh vdovy Kostelničky a její schovanky Jenůfy se na jeviště Moravského divadla vrací po třiadvaceti letech, a to v roce, ve kterém si připomínáme devadesát let od úmrtí Leoše Janáčka. Režie inscenace Její pastorkyňa se ujal Václav Málek, autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák. Premiéra se uskuteční v pátek 14. prosince v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

11.12.2018

Neslyšící herci z JAMU propojí osudy skladatele Leoše Janáčka a básníka Rabíndranátha Thákura

Dva kulturní velikáni a jejich životní osudy se střetnou v nové inscenaci Srdce v prachu, oči planoucí, jejíž česká premiéra se uskuteční ve čtvrtek 13. prosince od 19 hodin ve studiu Marta. Tato scéna Divadelní fakulty JAMU tak uvede absolventskou autorskou inscenaci Ateliéru výchovné dramatiky pro Neslyšící v režii odborné asistentky Adély Kratochvílové. Mozaiku ze života a díla hudebního skladatele Leoše Janáčka a indického básníka bengálského původu Rabíndranátha Thákura nastudovalo celkem devět herců.

11.12.2018

Činohra Jihočeského divadla uvede v roce 2019 tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů

Sezónu 18/19 věnuje činoherní soubor Jihočeského divadla na oslavu vzniku samostatného československého státu čistě českým autorům. V roce 2019 uvede tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů.