06.12.2018 11:27

Divadlo loutek Ostrava si připomene 65 let od svého založení inscenací Bato a Lato

Divadlo loutek Ostrava si příští pátek připomene 65 let od svého založení v roce 1953, první premiéra se tehdy odehrála 12. prosince. Divadlo připravilo celodenní výroční program. Dopoledne chystá premiéru nové inscenace Bato a Lato se stejnojmennými postavičkami, která je určena pro děti od půl roku do dvou let. Představení pro tuto věkovou skupinu je v Česku výjimečné, řekla dnes novinářům ředitelka divadla Jarmila Hájková.

„Nevím, zda je úplně přesné nazvat to představením, ale je to jakési první seznámení u takto malých dětí s divadlem. Dále to představení budeme nabízet i v našem běžném repertoáru pro rodiče s dětmi," uvedla Hájková. Představení má omezenou kapacitu a je určeno maximálně pro 20 návštěvníků. Hrát se bude na alternativní scéně.

Autory projektu jsou Hana a Tomáš Volkmerovi. Představení má u dětí rozvíjet jejich pozornost, soustředění, jemnou i hrubou motoriku a myšlení. Jeho cílem je podpořit zvědavost, kreativitu a hravost dětí.

„Zveme batolata do světa barev, tvarů, melodií, zvuků a doteků, ve kterém je dovoleno skoro vše: dívat se, divit se, poslouchat, výskat, smát se, sedět, lézt, zkoumat i ochutnávat," řekla dramaturgyně Daniela Jirmanová.

Kromě této dopolední premiéry připravuje divadlo na své hlavní scéně také večerní program pro zvané hosty nazvaný Divadlo loutek z odvrácené strany. Součástí moderovaného večera budou například písničky z repertoáru divadla a podle ředitelky divadla i výjevy, které běžný divák nemá šanci spatřit. Například veřejné přiznání uměleckého šéfa souboru k režisérským pochybením.

Divadlo loutek Ostrava je profesionální scénou pro děti a mládež. Od roku 1999 sídlí v budově na Černé louce, kterou v roce 2011 doplnila přístavba s alternativní scénou. Budova je podle Hájkové v Česku dosud jedinou stavbou cíleně postavenou pro loutkové divadlo. Divadlo hraje ve všední dny denně po dvou představeních pro školy mateřské, základní nebo střední a v neděli dvě pohádková představení pro rodinné publikum. Často jsou představení na obou scénách současně, takže mnohdy divadlo odehraje i čtyři představení za den.

http://www.dlo-ostrava.cz/

Autor článku: ČTK: Martina Helánová, kš