17.02.2012 11:38

Divadlo loutek Ostrava uvede českou premiéru Sofiina světa

V pátek 24. února se v ostravském Divadle loutek koná premiéra divadelní hry na motivy světoznámého románu Sofiin svět Josteina Gaardera. Je to již druhé dílo tohoto významného norského spisovatele, které se objeví na jevišti DLO. První byla Dívka s pomeranči, jejíž inscenace sklidila několik cen na mezinárodních festivalech a vyjádřil jí uznání i sám autor. Gaarderovská tradice v DLO tedy pokračuje.

Divadelní hru podle Sofiina světa napsal pro ostravské loutkáře pražský dramaturg Matěj Samec. Spolu s inscenačním týmem se rozhodl tvořit koncepci přímo na míru nové alternativní scéně DLO. „Je to prostor neuvěřitelně syrový, a přesto, chce-li si člověk představit, divadelně bezpečný. Sofiin je svět plný dramat a archetypů a zároveň neočekávatelných nebezpečí, spojených s dobrodružstvím myšlení. Nabízí spoustu tajemství určených k objevování. Vzhledem k hlavnímu tématu Sofiina světa, jímž je ztráta identity v období dospívání a doposud jistého a napohled nezbořitelného dětského světa, který se ovšem později otřese v základech, se mi Vaše divadlo zdálo místem jako dělaným pro inscenování Sofiina světa,“ řekl o svém přístupu Matěj Samec.

Režisérka Lucie Málková se vyjádřila k odvážnému dramaturgickému i inscenačnímu počinu: „Záměr je jednoduchý a v určitém ohledu neskromný. Gaarderova kniha přiměla spoustu mladých lidí po celém světě k zájmu o čtení, donutila je přemýšlet o věcech, které se dějí kolem nich, a byť je Gaarderovi vytýkáno určité povrchní zacházení s filosofií, je tato kniha pro mnohé vstupenkou do světa filosofie. Mě samotnou tato kniha zastihla v období puberty, tedy v zásadním a klíčovém okamžiku života, v době hledání odpovědi na otázku, kdo jsem a co tady dělám. Ta kniha ve mně probudila zvídavost i chuť se věcmi zabývat. Mým přáním je tedy podobnou chuť vyvolat i v našich divácích prostřednictvím jiného média, jazyka divadla. Absolutního divadla.“

Divadlo loutek Ostrava, Jostein Gaarder: Sofiin svět; libreto Matěj Samec, režie Lucie Málková, výprava Barbara Wojtkowiak, hudba Myko, pohybová spolupráce Jana Ryšlavá, dramaturgie Jana Pithartová, hrají Lenka Macharáčková, Ivo Marták, Lenka Pavlíčková, Jana Zajacová, Veronika Macková j. h., Jiří Krupica, Ondřej Beseda.

Autor článku: Jana Pithartová, foto: Divadlo loutek Ostrava

Divadlo loutek Ostrava uvede českou premiéru Sofiina světa