09.05.2022 14:22

Divadlo loutek Ostrava uvede jako poslední premiéru sezóny 2021/22 inscenaci Myši patří do nebe

Myši a myšky a k tomu lišák na jevišti, herci ale neviditelní – tak to bude vypadat v pátek 13. května v 17 hodin na jevišti Divadla loutek Ostrava. Loutkáři totiž uvedou poslední premiéru sezóny 2021/2022 s názvem Myši patří do nebe. A že to bude premiéra v mnohém jiná, je už teď více, než jasné.

Nová inscenace Divadla loutek Ostrava vznikla podle knihy Ivy Procházkové, která získala ocenění Magnesia litera a Zlatou stuhu. V divadle půjde o mimořádný zážitek. Režisér Karel Růžička si totiž vymyslel pro Divadlo loutek zpracování téměř filmového charakteru: kombinace animovaných projekcí s iluzivním voděním loutek na černém pozadí. Nesnadný úkol vede dlouholetý loutkoherec (mimo jiné nominovaný na cenu Thálie) spolu se svou hereckou kolegyní Lenkou Sedláčkovou.

„Filmové projekce pro naši inscenaci vznikaly dva roky. Použijeme kombinaci přední a zadní projekce. Loutky zvířátek se budou pohybovat uvnitř takto vzniklého světa. Věříme, že iluze, kterou díky tomu vyvoláme, vtáhne každého diváka do děje a naše představení se tak stane opravdu jedinečným, až filmovým zážitkem, kde divák bude vše spoluprožívat s našimi hrdiny,“ odkryl pomyslnou kuchyňku loutkářů režisér Karel Růžička.

Nadpozemský příběh o myšce Šupito, která se dostane do nebe a setká se tam se svým odvěkým nepřítelem lišákem Bělobřichem, doplnila svými výtvarnými návrhy scénografka Iva Ščerbáková. Loutky navrhla v realistickém duchu – snad jen životní velikost zvířátek není zachována, jinak by byla iluze dokonalá. Dramatizaci knížky pro Divadlo loutek Ostrava napsal známý ostravský herec Jiří Sedláček. Každým představením bude diváky provádět hlas Miroslava Rataje, který ztvárnil roli Vypravěče.

„Sám mám moc rád knížku, podle které vznikla naše inscenace. Několikrát jsem po ní v životě sáhnul a velmi mi tehdy pomohla. Je kouzelná, ten příběh je vlastně plný naděje, i když pojednává o nelehkých věcech. Naše inscenace si pohrává hlavně s tématem přátelství, překonání strachu, toho, že i dva odvěcí nepřátelé mohou nakonec najít společnou řeč,“ vysvětluje Karel Růžička.

A jak si myška Šupito v nebi poradí? Projde nebeskou branou? Zvládne koupel v očistci, když vodu nesnáší? Co až potká svého nepřítele, jehož vinou spadla ze skály? Bude se bát, i když už není důvod mít strach? Na všechny tyto a spoustu dalších otázek dostanou svou odpověď diváci už na premiéře v pátek 13. května.

https://www.dlo-ostrava.cz/

Autor článku: Tereza Zlámalová