28.11.2022 15:08

Divadlo loutek Ostrava uvede premiéru inscenace Bato! Lato! Kde je světlo?

Téměř na den přesně před 4 lety měla v Divadle loutek Ostrava premiéru inscenace Bato a Lato pro ty nejmenší a nejmladší diváky. Děti, které kolem jednoho roku navštívil divadlo, však v mezičase povyrostly a tak si pro ně loutkáři připravili navazující divadelní představení. Nová inscenace se jmenuje Bato! Lato! Kde je světlo? a jak říkají sami tvůrci inscenace, pokud diváci nestihli první setkání, nevadí to, nic jim nebrání přijít do divadla až od dvou let.

Nový příběh postaviček Bata a Lata si tentokrát hraje s napětím a legrací, kterou s sebou nese to, když zmizí světlo a co se děje v noci, když je tma a ticho. V atmosféře klidu rozezvučí Bato a Lato různé věci, objekty a předměty. Bato! Lato! Kde je světlo? je inscenace určená dětem od 2 do 4 let a plně využívá principu hry, který je pro děti právě v tomto období důležitý. Právě proto také celá scéna připomíná jedno velké kouzelné dětské hřiště. Hřiště, kde můžete zkoumat a zkoušet, co se stane, když něco uděláte, do něčeho bouchnete, ťuknete nebo třeba fouknete.

„Většina tvůrčího týmu inscenace má děti v daném věku a tak jsme věděli, že je hra světla a stínů fascinuje. V naší inscenaci jsme světlo doplnili interakcí s hudbou. Světlo reaguje na hudbu a zvuky, naopak zase hudba reaguje na světelné podněty. Pro děti je nesmírně zábavné sledovat, co všechno se stane, když postavy Bata a Lata objevují svět zvuků a ticha, světla a tmy,“ upřesňuje Hana Volkmerová, autorka námětu a koncepce celého představení.

Za vznikem inscenace stojí obdobný, i když ne stejný, tvůrčí tým jako v případě prvního představení. Nápad na vznik navazující inscenace pro nejmenší návštěvníky divadla se opět zrodil v autorském týmu Hany a Tomáše Volkmerových. Ti se schovávají za tvůrčí zkratku HaTo. Za realizací a designem dřevěných objektů, které tvoří prostor inscenace, stojí i tentokrát Petr Dvorský. Loutky Bata a Lata opět navrhl Tomáš Volkmer. Hudební složku celé inscenace má nově na starosti  Dan Skála, který si přizval řadu hudebníků, aby pomohli inscenaci zvukově dotvořit. Na světelném designu se podílí Lukáš Kocián. S Batolaty si pak hrají Anna Jurčíková, Jakub Georgiev, Vojtěch Havle, Hana Volkmerová, Tomáš Volkmer a Jana Vozáriková.

Malí návštěvníci divadla se setkají s loutkami Batem a Latem a společně s nimi se budou snažit přijít na kloub záhadě zmizelého světla poprvé v pátek 2. prosince na alternativní scéně Divadla loutek. V závěru inscenace mohou děti sami objevovat svět zvuků a hudby, divadlo doslova rozezvučet a rozehrát.

https://www.dlo-ostrava.cz/

Autor článku: Tereza Zlámalová

Divadlo loutek Ostrava uvede premiéru inscenace Bato! Lato! Kde je světlo?

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.