23.03.2006 00:00

Divadlo marionet uvedlo premiéru muzikálu Jožin z bažin

Praha 23. března (ČTK) - Národní divadlo marionet uvedlo v Centru českých loutkářů v Žatecké ulici v Praze premiéru původního loutkového muzikálu pro děti. Už název Jožin z bažin napovídá, že ho doprovázejí oblíbené písničky Ivana Mládka.

"Představení je určeno dětem, ale myslím, že pobaví i jejich doprovod, tedy rodiče či učitele, kteří vyrůstali s podmanivými melodiemi a ztřeštěnými texty," řekl ČTK autor projektu a námětu Jan Dvořák. Využil toho, že Mládkova tvorba u nás všeobecně zdomácněla a stala se hravou součástí hudební výchovy. "Stále nové generace podněcuje k hudební tvořivosti, zpěvnosti, k uplatnění smyslu pro humor i autorské vynalézavosti," dodal.

Na inscenaci se dále podíleli dramaturg Jan Czech a režisér Petr Vodička. Samotný Mládek se na jevišti objeví v obrazovém a zvukovém záznamu. Vedle písně, která dala představení název, v něm zaznějí Džínový velorex, Rychlík jede do Prahy, Neopatrný křeček, Medvědi nevědí, Jez, Brno je zlatá loď a Prachovské skály.

"V jejich melodiích i slovech je hlavní esencí veselost," cituje program Zdeňka Svěráka, který spoustu dalších Mládkových písní otextoval. "Doba, která chtěla mít všechno pod kontrolou, na Mládkovy nesmysly nenašla žádný klacek," charakterizoval tuto produkci publicista Pavel Klusák. Podle moderátora a publicisty Čestmíra Klose se Mládkův humor líbí posluchačům, okouzluje kritiky a dráždí šosáky. "Co chtít víc?" dodává.

Začátkem června to bude 15 let, kdy v historickém sále divadélka Říše loutek v Žatecké ulici na pražském Starém Městě začalo působit Národní divadlo marionet. Hned první premiéra, loutková verze Mozartova Dona Giovanniho v režii Karla Brožka, se stala českým polistopadovým divadelním rekordem. Dodnes ji vidělo přes půl milionu diváků v Praze, Českém Krumlově, Karlových Varech i v 70 městech Evropy, Afriky a Asie.

"Po povodni a rekonstrukci sálu v uměleckém stylu art deco jsme program rozšiřovali, od roku 2004 již pod novou hlavičkou Centrum českých loutkářů. Uvádíme například inscenaci Bohumíra Koubka a Josefa Piknera Kouzelné varieté, pořad pro nejmenší diváky Jak se dělá (loutkové) divadlo a projekt Karla Makonje nazvaný Drama for Fools," uvedl Dvořák.

Na muzikálové novince Jožin z bažin spolupracovali výtvarníci Robert Smolík a Kateřina Housková. "Čistý zásek dada", jak Mládkovu tvorbu charakterizoval Pavel Klusák, je v novém scénickém provedení dílem čerstvých absolventů Katedry alternativního a loutkového divadla pražské Divadelní fakulty Ivana Čermáka, Jany Černé, Claudie Eftimiadisové, Jakuba Huberta, Dory Krškové, Zity Morávkové, Adama Renče, Josefa Rosena, Jitky Teplé a Kateřiny Tiché.

Pražská Říše loutek je kultovním místem loutkářů z celého světa, neboť tu byla v roce 1929 založena mezinárodní organizace loutkářů UNIMA.

Jiří Borovička hš

Autor článku: ČTK