13.02.2019 09:14

Divadlo Minaret oslaví v březnu dvacet pět let své existence

Pražský činoherní soubor s názvem Divadlo Minaret oslaví v březnu dvacet pět let své existence. Na své stálé scéně v Redutě (Praha 1, Národní 20) uvádí 19. března 2019 od 18 hodin na oslavu tohoto výročí svou nejnovější a v minulé sezóně divácky nejúspěšnější inscenaci Démoni současnosti. Soubor se věnuje především tvorbě pro děti, Démoni jsou ale inscenací pro mládež i dospělé.

A kdo chce vidět inscenace Divadla Minaret pro děti, má možnost navštívit v Redutě víkendová rodinná představení (vždy od 15 hodin). Na repertoáru jich má soubor v současné době dvanáct, a tak se můžete potkat s Rusalkou, třemi prasátky, Stvořitelem, Playmanem, svatým Františkem, také se skřítky, myšáky, strašidly, nechybí ani Jeníček a Mařenka či Adam a Eva. Diváci se v pohádkových hrách vždy setkají s autorskými texty Renaty Nechutové-Jiříkové a původní hudbou od Petra Maláska, Vladimíra Franze, bratrů Krčkových či dalších skladatelů. Po stránce výtvarné se souborem spolupracovala textilní výtvarnice Ivana Křivánková, výpravu k většině inscenací vytvořil Adam Pitra, který je také tvůrcem plakátů a programů. Režisérem a ředitelem Divadla Minaret je Luděk Jiřík.

O Minaretu se říká, že kdo nehrál zde, těžko se v českém divadelním světě proslaví. Proto se špičkoví herci a herečky objevovali a objevují právě tady. V souboru působili Andrea Elsnerová a Marek Lambora (oba nyní v Divadle Na Vinohradech), Radek Valenta (z Divadla Pod Palmovkou), Milan Ligač (z Městského divadla Mladá Boleslav, který stále vystupuje i v Minaretu), Jiří Ployhar, Martin Písařík, Ernesto Čekan, Radim Jíra a další. Minaret byl vždycky hlavně partou bezva divadelníků, kteří si rádi hrají, mají rádi děti - a humor. A líheň divadelních talentů pokračuje! Do souboru stále přibývají noví mladí herci, kteří přinášejí nápady a svěží energii – např. Eva Radilová, Marek Zeman, Natálie Podešvová, Eliška Srnská.

Jak je možné, že nezávislé divadlo s nekomerční tvorbou pro děti, které nemá svou vlastní scénu ani stálý herecký soubor dokáže pokračovat dvacet pět let ve své činnosti? Rok co rok odehraje kolem jednoho sta představení v Praze i po celé České republice? Finanční podpora hlavního města Prahy a Prahy 1 se stala základem toho, aby soubor vůbec mohl takto existovat. A hlavně je tu neúnavná touha tvůrců Minaretu sdílet spolu s diváky svět fantazie, humoru, radosti a hravosti. Přijďte se o tom přesvědčit!

http://www.divadlominaret.cz/

Autor článku: Renata Jiříková

Divadlo Minaret oslaví v březnu dvacet pět let své existence

Zprávy

03.04.2020

Herecká asociace: Reakce na „Program 25“ – podpora OSVČ

Herecká asociace, profesní a odborová organizace, pečlivě sleduje kroky Vlády ČR, které mají vést k podpoře naší společnosti v rámci dnešní „virové krize“. Jsme rádi, že jsme z úst ministryně financí slyšeli, že se podpora bude týkat všech OSVČ – tedy i tzv. „svobodných povolání“ – jako jsou umělci, zpěváci, tanečníci, herci, grafici, architekti atp. Některé z těchto profesí naše organizace zastupuje. V současné době jsme však zklamaní z podmínek, které musí splnit tzv. OSVČ, aby se účastnil „Programu 25“.

03.04.2020

Městská divadla pražská: Když potlesk a zpěv nestačí. Poděkování první linii

Městská divadla pražská spouštějí unikátní akci. Od prvního dubna mohou lidé na webových stránkách MDP vyjádřit podporu a poděkování zdravotníkům a příslušníkům integrovaného záchranného systému zakoupením dárkového poukazu na představení.

02.04.2020

Národní divadlo v čase koronakarantény

V souladu s vládními opatřeními v nouzovém stavu Národní divadlo do odvolání nehraje na žádné ze svých scén. Umělečtí pracovníci Národního divadla se věnují tzv. domácí přípravě – herci studují texty, zpěváci a hudebníci notové party, tanečníci individuálně trénují. Administrativní zaměstnanci plní své úkoly v režimu homeoffice. Zůstává zajištěn nezbytný provoz, ostraha a údržba budov.