18.03.2021 15:07

Divadlo Minor spouští svou TV aneb divadelní a animovaný svět se potkávají

Pražské divadlo Minor spustí 22. března online platformu Televize Minor, která nabídne rodičům a dětem filmotéku s unikátním výběrem krátkých animovaných filmů studentů uměleckých škol i nezávislých produkcí. Programovou nabídku doplní také vlastní audiovizuální tvorba Minoru.

Divadlo Minor se s úspěchem dlouhodobě věnuje umělecké tvorbě a dalším aktivitám pro rodinné publikum. V současné situaci, která může být právě pro rodiče a děti  velmi náročná, chce divadlo poskytnout kvalitní zábavu pro celou rodinu v bezpečném prostředí bez reklam či nevhodného obsahu. Na on-line platformě Televize Minor tak vzniká filmotéka s exkluzivním výběrem krátkých animovaných filmů jako alternativa k mainstreamové tvorbě volně dostupné na internetu.

Filmová kolekce vzniká ve spolupráci s filmovými školami, především s FAMU a UMPRUM (dále např. UTB Zlín, SUŠ Ostrava) a produkční společností 13ka. Ke zhlédnutí zde budou studentské filmy dnes již renomovaných autorů, např. Hrouda (2010), Nunovó Tango (2010) a Na větvi (2009) Jaromíra Plachého, autora oceňovaných počítačových her Amanita design, či filmy Kateřiny Karhánkové Nový druh (2013) a Plody mraků (2017), které získaly řadu domácích i mezinárodních ocenění. Dále filmy Petra Mischingera Proč nám pijí krev (2016) a Děti ze Všehovíc (2020), filmy Alexandry Hetmerové Alergie (2008), Bazén (2010) a Mythopolis (2013) a řada dalších.

Filmy jsou rozdělené do dvou věkových kategorií „Mini” a „Školák”, ovšem díky jejich různorodosti lze předpokládat volný výběr dle individuálního vkusu dětí i dospělých. Divadlo Minor i na této platformě uplatňuje svůj dramaturgický přístup, tj. nabízí širokou škálu témat, žánrů, výtvarných stylů od příběhů přes drobné anekdoty po abstraktní umělecké filmy. Filmy se liší i délkou, ta se pohybuje od 1 do 19 minut, průměrná délka jednoho filmu je okolo 5 minut. V každé kategorii jsou přiměřeně namíchány filmy různých délek a každý měsíc budou přibývat další.

„Vzhledem k tomu, že filmy primárně nevznikaly za účelem diváckého či komerčního úspěchu, je z nich cítit tvůrčí svoboda nezatížená konvenční filmovou výrobou. Děti tak mají možnost nahlédnout na filmovou tvorbu jako na druh umění s jinými estetickými kvalitami, než je k vidění v běžných médiích. Řada filmů je volně dostupná, ovšem pro běžného diváka velmi těžko dohledatelná. Kromě toho některé filmy získaly několik ocenění, aniž by měly šanci oslovit širší okruh diváků, což je škoda. Proto jsme se rozhodli tyto filmy shromáždit na jednom místě a nabídnout tak dětem i rodičům jakousi alternativu divadla Minor on-line, která ovšem bude fungovat i po otevření divadel. Nejedná se tedy pouze o náhradu, je to další z minorských „mimodivadelních” aktivit, která momentálně jako jediná může plnohodnotně fungovat,” říká Petra Zichová, dramaturgyně divadla Minor.

V tuto chvíli filmotéka obsahuje 30 krátkých filmů a následně bude každý měsíc doplňována přibližně o 10 novinek. Za rok 2021 tedy míříme k počtu 120 titulů (12 – 14 hodin). Kromě filmů představí Televize Minor také svou vlastní audiovizuální tvorbu. Během jara bude k vidění série hraných večerníčků s animacemi Venduly Chalánkové. Dále zde diváci najdou portréty minorských herců, výtvarné dílny a další.

Televize Minor budou moci sledovat registrovaní uživatelé. Funguje formou VOD, tj. na základě předplatného, které je koncipováno jako příspěvek na její provoz. Ceny předplatného se pohybují od 65 Kč/měsíc až po 500 Kč/rok. Projekt divadlo spustí v pondělí 22. března 2021 na www.minor.cz.

Autor článku: Josef Horák

Divadlo Minor spouští svou TV aneb divadelní a animovaný svět se potkávají

Inscenace

14.05.2021

Dabing Street – tragédie, která vás bude bavit. Nově ke zhlédnutí na Dramoxu

Dabing Street, hořká komedie Petra Zelenky z repertoáru Dejvického divadla, přináší chytrý humor, překvapivé zvraty a závěry, které trefně charakterizují současnost. Dabing Street se dočkala také televizního zpracování a před vyprodaným hledištěm Dejvického divadla se hrála od roku 2012 až do loňského ledna, kdy měla derniéru.

13.05.2021

Jak přivítají Městská divadla pražská otevření divadel? Premiérami naživo i online

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i online. Vstupenky jsou již v prodeji.

13.05.2021

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.