22.09.2021 16:52

Divadlo Minor uvede premiéru inscenace Bratři naděje, která připomíná loutkáře Kopecké

Divadlo Minor uvede dnes vpodvečer jako první ze svých podzimních premiér inscenaci Bratři naděje. Režisér Jan Jirků v ní připomíná bratry Kopecké, nositele nejznámějšího českého loutkářského příjmení a statečné legionáře v první světové válce. Jan Jirků se v Minoru dlouhodobě věnuje historickým tématům, k jeho tvorbě patří třeba inscenace Hon na Jednorožce, Lipany nebo Zá-to-pek! Představení Bratři naděje je podle tvůrců i pro děti od devíti let.

Inscenace sleduje příběh bratrů Kopeckých od jejich dětství a seznámení s loutkami, přes vstup do rakousko-uherské armády, hrůzy války, při kterých se snaží obveselovat ostatní vojáky loutkovým divadlem, během zajetí Italy a postupného přechodu k legiím, až po vítězný konec první světové války, kdy se bratři vracejí zpět do Čech a pokračují v hraní loutkového divadla.

„Hledali jsme nějaký příběh, na kterém bychom mohli ukázat výjimečnost českého loutkářství a vytryskl před námi příběh bratrů Kopeckých - legionářů, kteří hráli loutkové divadlo ve vysokých Alpách uprostřed zákopů světové války," uvedl režisér Jan Jirků.

Při přípravě hry kromě studia knih a článků s rodinou procestoval celé území, kudy před sto lety vedla italská válečná fronta. „Pořád jsem někomu ten příběh vyprávěl a pořád jsem cítil, jak ve mně roste jeden veliký smutek: Je to všechno zapomenutý! Nejen bratři Kopečtí, nejen legionáři, nejen založení naší republiky, ale celá ta první světová, dříve jen Velká válka," doplnil, co ho k práci motivovalo.

Autorem scény a loutek je Jakub Kopecký, mimo jiné prapravnuk jednoho z bratrů legionářů, který s Minorem i Janem Jirků spolupracuje opakovaně, naposledy při inscenaci Zá-to-pek!. Na něm se podílela i většina dalších členů tvůrčího týmu - autor hudby Jiří Hradil, kostýmní výtvarnice Andrea Králová, dramaturgyně Iva Kopecká, herci Bořek Joura, Václav Jelínek, Gustav Hašek, Johana Schmidtmajerová, Radka Pavlovčinová, Pavol Smolárik a Ondřej Nosálek, který za Zá-to-pka! získal v roce 2020 Cenu Thálie.

Jan Jirků pod vedením Jana Borny vystudoval režii a dramaturgii alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Spolupracuje s divadly po celé České republice a vytvořil přes 40 činoherních i loutkových inscenací. U řady inscenací je autorem textu či dramatizace. Kromě divadla se věnuje také televizní tvorbě. S Minorem ho pojí dlouhodobá spolupráce, v letech 2002-2004 byl jeho uměleckým šéfem, do roku 2007 zde působil jako kmenový režisér.

Další podzimní premiérou v Minoru bude 2. října titul Zachraňte číslo 6! Petra Erbese a Borise Jedináka a trojici zakončí 18. listopadu inscenace Jiřího Jelínka Dobré ráno, Viktore. Kromě divadla se Minor plánuje věnovat i tradičním vzdělávacím dílnám a outdoorovým hrám a pokračovat bude i on-line projekt Televize Minor.

https://www.minor.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rot