22.09.2021 16:52

Divadlo Minor uvede premiéru inscenace Bratři naděje, která připomíná loutkáře Kopecké

Divadlo Minor uvede dnes vpodvečer jako první ze svých podzimních premiér inscenaci Bratři naděje. Režisér Jan Jirků v ní připomíná bratry Kopecké, nositele nejznámějšího českého loutkářského příjmení a statečné legionáře v první světové válce. Jan Jirků se v Minoru dlouhodobě věnuje historickým tématům, k jeho tvorbě patří třeba inscenace Hon na Jednorožce, Lipany nebo Zá-to-pek! Představení Bratři naděje je podle tvůrců i pro děti od devíti let.

Inscenace sleduje příběh bratrů Kopeckých od jejich dětství a seznámení s loutkami, přes vstup do rakousko-uherské armády, hrůzy války, při kterých se snaží obveselovat ostatní vojáky loutkovým divadlem, během zajetí Italy a postupného přechodu k legiím, až po vítězný konec první světové války, kdy se bratři vracejí zpět do Čech a pokračují v hraní loutkového divadla.

„Hledali jsme nějaký příběh, na kterém bychom mohli ukázat výjimečnost českého loutkářství a vytryskl před námi příběh bratrů Kopeckých - legionářů, kteří hráli loutkové divadlo ve vysokých Alpách uprostřed zákopů světové války," uvedl režisér Jan Jirků.

Při přípravě hry kromě studia knih a článků s rodinou procestoval celé území, kudy před sto lety vedla italská válečná fronta. „Pořád jsem někomu ten příběh vyprávěl a pořád jsem cítil, jak ve mně roste jeden veliký smutek: Je to všechno zapomenutý! Nejen bratři Kopečtí, nejen legionáři, nejen založení naší republiky, ale celá ta první světová, dříve jen Velká válka," doplnil, co ho k práci motivovalo.

Autorem scény a loutek je Jakub Kopecký, mimo jiné prapravnuk jednoho z bratrů legionářů, který s Minorem i Janem Jirků spolupracuje opakovaně, naposledy při inscenaci Zá-to-pek!. Na něm se podílela i většina dalších členů tvůrčího týmu - autor hudby Jiří Hradil, kostýmní výtvarnice Andrea Králová, dramaturgyně Iva Kopecká, herci Bořek Joura, Václav Jelínek, Gustav Hašek, Johana Schmidtmajerová, Radka Pavlovčinová, Pavol Smolárik a Ondřej Nosálek, který za Zá-to-pka! získal v roce 2020 Cenu Thálie.

Jan Jirků pod vedením Jana Borny vystudoval režii a dramaturgii alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Spolupracuje s divadly po celé České republice a vytvořil přes 40 činoherních i loutkových inscenací. U řady inscenací je autorem textu či dramatizace. Kromě divadla se věnuje také televizní tvorbě. S Minorem ho pojí dlouhodobá spolupráce, v letech 2002-2004 byl jeho uměleckým šéfem, do roku 2007 zde působil jako kmenový režisér.

Další podzimní premiérou v Minoru bude 2. října titul Zachraňte číslo 6! Petra Erbese a Borise Jedináka a trojici zakončí 18. listopadu inscenace Jiřího Jelínka Dobré ráno, Viktore. Kromě divadla se Minor plánuje věnovat i tradičním vzdělávacím dílnám a outdoorovým hrám a pokračovat bude i on-line projekt Televize Minor.

https://www.minor.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rot

Divadlo Minor uvede premiéru inscenace Bratři naděje, která připomíná loutkáře Kopecké

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.