20.12.2021 14:56

Divadlo Mír naděluje na MirPlay.cz vánoční dárky – filmovou inscenaci Adam stvořitel od Karla Čapka i vlastní Noční show

Ostravské Divadlo Mír provozuje už rok jako jediné divadlo v ČR vedle klasické „kamenné“ scény i své on-line digitální jeviště MírPlay. Video platformu obsahující prémiovou audiovizuální tvorbu si za tu dobu oblíbilo tisíce předplatitelů, kteří se nyní mohou těšit z mnoha velkých novinek.

Tou první je filmová inscenace Adam stvořitel od bratří Čapků, která se díky Divadla Mír a režii Alberta Čuby poprvé dočkala svého zfilmování. Hlavní dvojroli ztvárnil Vladimír Polák. V inscenaci, jež se svým filozofickým pojetím značně vymyká dosavadnímu mírovému repertoáru, dále uvidíte Štěpána Kozuba, Igora Orozoviče, Kristýnu Leichtovou, Robina Ferra a další. Adam stvořitel je už nyní dostupný na www.mirplay.cz. Diváci však nepřijdou ani o ryze humorný obsah, který je této mladé ostravské scéně, jež se na internetu proslavila i díky skečům Třech Tygrů, natolik vlastní. Nový formát Noční show Divadla Mír plný zábavných scének bude mít na MirPlay.cz poprvé premiéru již v sobotu 25. prosince 2021.

Svět musí být zničen, lze ale stvořit něco lepšího?

Otázka, která při psaní Adama stvořitele v roce 1927 přivedla Karla a Josefa Čapka až do slepé uličky. Hlavní hrdina Adam (Vladimír Polák) se rozhodne kanónem negace současný špatný svět zničit, načež však dostane od Boha za úkol stvořit svět nový. Lze ale násilným pokusem o změnu docílit pozitivní transformace? Adam stvořitel je nadčasový text, kterým chtěli bratři Čapkové upozornit na nebezpečí sílícího fašismu, a tak mimo jiné až parodicky reaguje na politická hnutí „garantující“ jednoducháa přímočará řešení. „Jedná se o filozofické podobenství o stavu světa a o chybách, které lidstvo opakuje neustále dokola. O nekonečné cestě k hledání utopie,“ přibližuje základní myšlenku režisér a principál Divadla Mír Albert Čuba. „V Čapkových dílech je patrná doba, ve které psal. Hrozba rozpadu společnosti a inklinace k adoraci autoritářského způsobu vlády je ovšem nebezpečím každé doby, tedy i současnosti,“ doplňuje představitel hlavní dvojrole Vladimír Polák. Divadlo Mír se tak postupně pouští i do zcela odlišného repertoáru, než na který jsou jeho fanoušci doposud zvyklí, což oslovuje i „náročnější“ diváky toužící po hlubších tématech a vážnějších žánrech. Jistou míru nadsázky a humoru však propašovalo i do Adama stvořitele. Diváci se o tom mohou přesvědčit již nyní na www.mirplay.cz.

V hlavních rolích Vladimír Polák, Štěpán Kozub, Igor Orozovič nebo Kristýna Leichtová

Vladimír Polák, který po dvaceti šesti letech ukončil angažmá v Národním divadle moravskoslezském a v listopadu oficiálně nastoupil do hereckého souboru Divadla Mír, ztvární v Adamovi stvořiteli hned dvě protichůdné role najednou – titulní postavu Adama a jeho Alter Ega. „Přistupoval jsem k tomu dvojím rozpoložením – jeden je cholerik a druhý je člověk, který pochybuje. Ve své podstatě jsou dvojrole v každém z nás a podle nálady reagujeme na stejnou věc dvojím způsobem,“ míní Polák. Výhodou filmové, a nikoliv živě produkované divadelní inscenace, jsou vizuální filmové efekty, díky kterým mohli v Míru vytvořit dva Vladimíry Poláky, kteří spolu na obrazovce vzájemně diskutují a dohadují se o tom, jak by měl nový svět vypadat. Ve filmové inscenaci uvidíte i další „mírotvůrce“ Štěpána Kozuba, Robina Ferra, Beátu Hrnčiříkovou, Kristýnu Lipinovou, Ondřeje Malého a Michala Sedláčka, ale i oblíbeného divadelního a filmového herce pražského Národního divadla Igora Orozoviče a známou divadelní, filmovou a televizní herečku Kristýnu Leichtovou. A proč si Albert Čuba vybral do titulní dvojrole právě Vladimíra Poláka? „Původně jsem chtěl v rámci svého přebujelého ega titulní roli ztvárnit sám. Kromě hraní a režírování jsem chtěl navíc i složit hudbu. Když jsem ale začal vznášet dotazy, proč je na natáčení zapotřebí skriptka a že držet klapku přece taky můžu sám, uvědomil jsem si, že je něco špatně... Titulní role tedy nakonec skvěle hraje Vláďa, hudbu komponoval Michal Sedláček a já se mohl naplno věnovat pouze režii. Moje ego mi to ale dodnes neodpustilo.“

Noční show Divadla Mír

Dalším velkým vánočním dárkem pro diváky MirPlay.cz bude nová Noční show plná zábavných scének, nekorektního humoru i reakcí na aktuální dění. Tvůrci se inspirovali u těch nejlepších amerických Late night show, jako je např. Saturday Night Live. Diváci se mohou těšit nejen na Alberta Čubu, Štěpána Kozuba, Vladimíra Poláka a Robina Ferra, ale na celý mírový herecký soubor. První díl Noční show Divadla Mír bude od 25. prosince dostupný pouze na video platformě MirPlay.cz a jeho společným jmenovatelem budou pochopitelně Vánoce.

www.mirplay.cz

Autor článku: Jan Lipovský, foto: Jan Lipovský

Divadlo Mír naděluje na MirPlay.cz vánoční dárky – filmovou inscenaci Adam stvořitel od Karla Čapka i vlastní Noční show

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.