01.01.2020 10:00

Divadlo na cucky navštívilo v loňském roce 6500 diváků

Olomoucké Divadlo na cucky, které třetím rokem sídlí v nových prostorách na Dolním náměstí, navštívilo loni 6500 diváků, řekl ČTK ředitel společnosti DW7 Jan Žůrek. Je to zhruba o 1000 víc než před rokem. Zájem o divadlo se každoročně zvyšuje, jen rok po otevření nové scény sem zamířilo na 4000 diváků, dalších přibližně 3500 prošlo jeho galerií, což byl tehdy dvojnásobný nárůst. Kromě přestavení se divadlo stalo prostorem pro otevřené debaty, workshopy i vzdělávání.

„V roce 2019 jsme nastudovali tři nové inscenace, odehráli 60 vlastních představení, uvedli 18 hostujících produkcí a hostili šest formací na tvůrčích pobytech. Celkem se u nás konalo 140 produkcí a dalších 260 workshopů," uvedl Žůrek. Soubor divadla vyrazil na prestižní festivaly Setkání Stretnutie ve Zlíně, Divadlo Evropských regionů v Hradci Králové nebo Next Wave v Praze. „Celkem jsme na zájezdech odehráli 23 představení a nechyběla mezi nimi ani slovenská města Bratislava a Nitra," doplnil ředitel společnosti.

V letošní sezoně divadlo představilo v premiéře inscenaci Tři oříšky, šlo o autorskou interpretaci známé pohádky o Popelce. Díla se ujal slovenský režisér Šimon Spišák. V prosinci divadlo uvedlo ve světové premiéře inscenaci Zápas s jazykem francouzského performera Florenta Golfiera, jednoho z tvůrců souboru tYhle. Projekt vznikl během rezidenčních pobytů autora v Olomouci.

Vedení společnosti DW7, pod kterou kromě divadla patří také Galerie XY, však přiznává, že letošek byl pro něj náročný. U neziskové galerie zápolili s nedostatkem peněz, v prosinci schodek vyřešili vyhlášením aukce současného výtvarného umění. „Do roku 2020 jdeme zocelení náročným obdobím, ale také se silnou vizí a hromadou nápadů. Jedním z nich je úprava zkušebny, ve které se odehrává značná část našich vzdělávacích aktivit," doplnil ředitel společnosti.

Nezávislý divadelní soubor působí třetím rokem na nové scéně na Dolním náměstí, kam se přestěhoval z nevyhovujících prostor ve Wurmově ulici. V uplynulé sezoně jej navštívilo zhruba 5000 diváků, o tisíc víc než o rok dřív. Na zvýšení návštěvnosti se podle zástupců divadla podepsal hlavně velký počet akcí. Kromě divadelních představení se v prostorách divadla odehrávají výstavy, debaty či setkání se zajímavými hosty, divadlo také pořádá kursy pro veřejnost.

http://www.divadlonacucky.cz/

Autor článku: ČTK: ftv, sd