19.10.2018 11:57

Divadlo na cucky připravilo v koprodukci s Divadlem Petra Mankoveckého inscenaci 1993

V roce 2018 si připomínáme vedle výročí vzniku samotného Československa také jeho rozpad na Českou a Slovenskou republiku. Události kolem zániku federace i současný pohled na rozdělení bratrských národů přináší novinka v repertoáru olomouckého Divadla na cucky a bratislavského Divadla Petra Mankoveckého, inscenace 1993, která měla premiéru v sobotu 13. října.

„Rozhodli jsme se pro autentickou výpověď. Rok 1993 není sice tak moc vzdálený, pro řadu lidí ale až až,“ uvedla umělecká šéfka Divadla na cucky a režisérka autorské inscenace Silvia Vollmannová. Ke spolupráci přizvala vedle dvojice českých herců (Pavla Dostálová, Adam Joura) také jejich dva kolegy z Divadla DPM (Šimon Ferstl, Tomáš Pokorný). „Výsledný tvar vznikl společným průzkumem přelomových událostí i s pomocí vlastních vzpomínek, nebo spíše vzpomínek rodičů, prarodičů a rodinných archivů. Herci byli v té době malými dětmi a jeden z nich dokonce nebyl v roce 1993 ani na světě,“ popsala Vollmannová a dodala, že i díky tomu se podařilo připravit skutečně generační, současný komentář k rozdělení Československa.

Inscenace se nevyhýbá ani politickému kontextu. Upozorňují na něj vizuály k inscenaci, zobrazující známý paparazzi snímek fotografa Jefa Kratochvíla. Václav Klaus na něm v zahradě Vily Tugendhat domlouvá podrobnosti rozpadu s Vladimírem Mečiarem. „Stejně důležitá pro nás byla současnost a rivalita mezi oběma národy,“ řekla Vollmannová. „Proto bude představení místy připomínat i sportovní utkání, nejen díky výpravě a kostýmům Ľudmily Bubánové,“ doplnila Vollmannová.

Divadlo na cucky uvádí novinku v koprodukci s již zmíněným Divadlem DPM, na pravidelné reprízy se tak může těšit i bratislavské publikum. Slovenská premiéra 1993 je na programu 24. listopadu v prostoru současné kultury a4, olomoučtí diváci navštíví nejbližší reprízy ve středu 24. října v 19 hodin nebo v rámci oslav 100 let výročí republiky v neděli 28. října v 15 nebo 19 hodin.

www.divadlonacucky.cz.

Autor článku: Zdeněk Vévoda