16.12.2020 09:34

Divadlo na cucky zkoumá nový „livestream“ žánr v projektu Psi malých ras

Bez diváků v sále, přesto s herci a silným tématem. Divadlo na cucky se pouští do průzkumu nového žánru, který se objevuje v souvislosti s letošní pandemií a jejími důsledky pro oblast kultury. Právě vznikající projekt Psi malých ras je vytvořen pouze pro zachycení kamerami a přímý přenos k divákům domů – poprvé bude k vidění v neděli 20. prosince od 20 hodin.

Je to ještě divadlo, když diváci s herci nesdílí stejný prostor? To je otázka, kterou se v těchto dnech zabývají tvůrci pod vedením režisérky Barbory Chovancové na scéně olomouckého divadla. „Nejedná se o pouhé zachycení hotového jevištního tvaru,“ uvedla režisérka. „Uvažujeme o specifičnosti livestreamové formy a všem novém, co přináší,“ dodala. Jako předlohu si pro tento průzkum vybrala novelu polské autorky Olgy Hund Psi malých ras ve svém vlastním, dosud nevydaném českém překladu. V Polsku se jedná o mimořádně úspěšnou knižní novinku, za niž autorka získala mj. Cenu Witolda Gombrowicze nebo prestižní Conradovu cenu. Fragmentární dílo se odehrává na ženském oddělení krakovské psychiatrické léčebny a hledá hranice toho, co je normální a kdo normálnost vlastně určuje.

„Knížku jsem si přivezla z Polska letos v únoru a četla ji – bez nejmenšího tušení – v předvečer lockdownu 11. března v noci. Díky stylu a formě mi před očima hned vystupovala spousta obrazů, jak by to mohlo vypadat na jevišti a hned jsem věděla, že se do ní chci režijně pustit,“ vysvětlila Chovancová. Dle jejích slov pak zadání „vytvořit livestream“ režijní koncepci výrazně proměnilo.

Vedle trojice hereček (Anna Čonková, Pavla Dostálová, Milada Vyhnálková) a scénografky Anny Chrtkové je do příprav zapojen zhruba desetičlenný technický štáb, který se bude starat o přímý přenos z uzavřeného divadla. Odkaz ke sledování diváci získají na emailovou adresu, kterou uvedou při koupi vstupenek.  Základní vstupné činí 150 Kč, kdo by chtěl podpořit nezávislou olomouckou scénu v nelehké době, může si zakoupit vstupenku za 250 Kč. Více informací na www.divadlonacucky.cz.

Autor článku: Zdeněk Vévoda