31.10.2014 12:36

Divadlo na Fidlovačce uvede inscenaci Roku na vsi

Dramatizace románové kroniky bratří Mrštíků Rok na vsi, kterou autorsky i režijně připravil Miroslav Krobot v roce 1993 v Národním divadle, se objeví opět na pražských divadelních prknech. V premiéře ji 6. listopadu uvede Divadlo na Fidlovačce v režii Pavla Šimáka s hostujícím Romanem Zachem a Barboru Mošnovou v hlavních rolích.

"Miroslavu Krobotovi se podařilo vytvořit z jednotlivých střípků příběhů tohoto klasického díla působivou mozaiku lidských osudů," uvedla na dnešním setkání s novináři dramaturgyně nuselské scény Adéla Šotolová.

Příběh se odehrává v moravské vesnici Habrůvce, je uměleckým dílem i přesným dokumentem. Objeví se v něm na 25 figur a figurek, nazíraných s úctou, láskou, humorem, účastí i odstupem.
Děj je rytmizován koloběhem přírody. Začíná říjnem a končí po žních na sklonku léta. Na pozadí zvyků, svátků a tradic prožívají vesničané svoje komické, dojemné i kruté osudy. Když do harmonie přírodního koloběhu vstupují lidské vášně, slabosti a touhy, mění se klidná vesnička v dějiště dramatu lásky, zrady i naděje na odpuštění.

Když prý dostal Roman Zach od ředitelky divadla Elišky Balzerové nabídku na roli Rybáře, dlouho se nerozmýšlel. "Je to krásný text a silný příběh. Navíc v Krobotově inscenaci hrál v 90. letech tuto roli v Národním divadle Boris Rösner, můj pedagog na DAMU, kterého jsem si velice vážil," uvedl Zach. Inscenaci tehdy viděl a střípky jednotlivých scén má stále v paměti. V dalších rolích se představí Sandra Pogodová, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Ladislav Županič, Lukáš Rous a Denny Ratajský. Důležitou součástí inscenace je hudba Marka Doubravy, tentokrát i v živém podání herců.

Podle režiséra Šimáka byla předloha zkrácena, ovšem skutečným oříškem bylo lehké nářečí dialogů. "Stálo nás to spoustu práce, měli jsme školení s jazykovou poradkyní a dbali jsme i na správnou intonaci," řekl.
"Já osobně jsem z Hané a musela jsem z těch moravismů ubrat," komentovala to Pogodová.

www.fidlovacka.cz


Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, jw

Divadlo na Fidlovačce uvede inscenaci Roku na vsi