14.12.2019 09:40

Divadlo Na Fidlovačce uvede komedii Sébastiena Thiéryho Kdo je pan Schmitt?

Absurdní komedii Sébastiena Thiéryho Kdo je pan Schmitt? uvede dnes večer v premiéře Divadlo Na Fidlovačce. V režii Lukáše Pečenky se v rolích manželů Bélierových, z nichž se kdosi nečekaně snaží udělat manžele Schmittovy, představí Jaromír Nosek a Jitka Ježková. V dalších rolích diváci uvidí Lukáše Rouse, Vasila Fridricha, Filipa Cíla, Lukáše Štěpánka a Dennyho Ratajského.

Často uváděná fraška s prvky absurdního dramatu začíná, když manželský pár Bélierových večeří. Ozve se telefon a odstartuje sérii zneklidňujících zjištění. Zvoní, přestože doma žádný nemají, na místě, kde visel portrét maminky, najednou visí obraz loveckého psa, ani knihy, ani oblečení nejsou jejich a najednou všichni chtějí po panu Bélierovi, aby se jmenoval pan Schmitt.

Diváci, kteří na konci každého vyprávění potřebují logickou tečku nebo vysvětlení, u Thiéryho nepochodí. Ten se rozhodl pokračovat v tradici Samuela Becketta, Franze Kafky a celé řady svých francouzských krajanů, pro které logika nikdy nebyla tou nejdůležitější věcí. Své postavy naopak vrhají do situací, které s nějakým racionálním a realistickým psaním nemají moc společného. Ale na rozdíl o Ionescových nebo Beckettových her, kde je v popředí verbální nesmyslnost, u tohoto autora je v popředí absurdita situace.

Francouzský herec a dramatik Sébastien Thiéry se narodil v roce 1970. Navštěvoval soukromou hereckou školu Cours Florent, v roce 1997 ukončil pařížskou Národní dramatickou konzervatoř. V letech 2004 až 2006 psal provokativní scénáře ke skryté kameře pro společnost Canal+ s názvem U maminky. V roce 2005 napsal svou první hru - aktovku s názvem Bez výtahu, o rok později následovala další aktovka Bůh bydlí v Düsseldorfu. Je autorem šesti her.

http://www.fidlovacka.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mha