09.05.2022 13:43

Divadlo Na Fidlovačce uvede v režii Miroslava Hanuše inscenaci Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách

Snaha vysvětlit důvod existence napětí a rozepří mezi příslušníky ženského a mužského pohlaví a najít způsob, jak se s nimi vypořádat, je obsahem celosvětového bestselleru manželů Peasových Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Po filmovém zpracování a několika divadelních inscenacích na tuzemských scénách se do tématu pustilo i pražské Divadlo Na Fidlovačce. V režii Miroslava Hanuše tam bude mít hra premiéru 13. května.

Allan a Barbara Peaseovi vydali knihu v 90. letech, prodalo se jí po celém světě přes 30 milionů výtisků, měla několik pokračování. Na základě svého několikaletého výzkumu mezi odborníky z mnoha vědeckých oborů a z mnoha zemí se pokoušejí odpovídat na otázky, které si mnozí lidé kladou a které způsobují rozepře mezi partnery - proč muži nechávají na toaletě zvednuté prkénko, proč nikdy neposlouchají při četbě novin či sledování televize, když k nim ženy hovoří, proč ženy nedokáží číst v mapách, proč řeší muži problémy mlčením, proč ženy stále tolik a neustále mluví, proč ženy odmítají mít s muži sex, ale chtějí se s nimi milovat nebo proč ženy často ve stresu pláčou, ale muži neuroní ani slzu.

Poznatky z neurologie, evoluční biologie, psychologie a sociologie, které se snaží vysvětlit rozdíly mezi oběma pohlavími, na jevišti získávají podobu hudební komedie. Inscenace Divadla Na Fidlovačce je remakem původní hry Městských divadel pražských, která ji uvedla v roce 2016.

Dramaturgyně Fidlovačky Kateřina Jonášová dnes novinářům řekla, že divadlo chtělo delší dobu angažovat herce Miroslava Hanuše jako režiséra. „Když v době covidu končila dramatizace v Městských divadlech pražských, rozhodli jsme se na Fidlovačce, že ji uvedeme v režii Mirka Hanuše tady," uvedla. Hanuš, který režíroval i původní inscenaci v MDP, některé postavy vyškrtl, jiné přidal a doplnil také nové písně.

„Je to asi poslední kapka na mé cestě nedramatizovatelných dramatizací. Tu jsem začal inscenací Pan Kaplan má stále třídu rád v Divadle ABC. To je věc, o které překladatelé otevřeně říkali, že se nedá převést na jeviště. Mě se na této knize líbilo téma a humor, protože jsem jako herec k dramatizacím dospěl z frustrace, z nedostatku dobrých komediálních textů," řekl dnes. Později zdramatizoval také text Roberta Fulghuma. „A pak jsem dospěl až ke knize Proč muži....Na začátku jsem si říkal, že to nepůjde, ona je to opravdu příručka, nemá ani postavy, ani příběh, ani situace, nic. Ale někdy holt máš chuť na tu horu vylézt," přiblížil svou cestu k inscenaci.

Kromě několika různých postav žen a mužů, které docházejí k psychologovi či psychiatrovi na terapii, jsou v inscenaci také dvě postavy ženského a mužského hormonu, Estrogen a Testosteron. Hanuš v inscenaci sám také hraje, vedle něj pak Klára Cibulková, Martin Písařík, Aneta Krejčíková, Lukáš Rous nebo Zdeněk Maryška.

https://www.fidlovacka.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm

Divadlo Na Fidlovačce uvede v režii Miroslava Hanuše inscenaci Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.