10.05.2022 12:41

Divadlo Na Prádle uvádí v české premiéře černou komedii „Poslední dny Jidáše Iškariotského“

Držitel Pulitzerovy ceny Stephen Adly Guirgis napsal černou konverzační komedii o síle víry a odpuštění. Její českou premiéru uvede slovenský režisér Milan Šebo v překladu Lukáše Nováka na jevišti Divadla Na Prádle 7. června.

Hra nabízí nový autentický pohled na chronicky známé události Nového zákona. Autor kromě poctivého studia Bible přidal také lehce stravitelnou dávku cynismu. V podstatě se ptáme, jaký trest si zrádce Mesiáše zaslouží, proč to vlastně udělal a je-li skutečně vinen,“ říká režisér Milan Šebo. „Jako by citlivých témat nebylo dost, zamýšlíme se i nad počátky antisemitismu, konkrétně obviňování Židů ze smrti Krista. Tyhle závažné otázky nastolujeme vtipnou formou, což ale neznamená, že je relativizujeme,“ upřesňuje Milan Šebo.

Děj je zasazen do očistce, kde se o Jidášově vině rozhoduje v soudním procesu. Na lavici svědků usednou prominentní hosté jako Sigmund Freud, Pilát Pontský, matka Tereza nebo samotný Satan.

Jidáše ztvárňuje mladý talentovaný herec Štěpán Tuček: „Zkoumáme, co přesně se v Jidášovi zlomilo a vedlo ho k tomu, že Ježíše, kterého upřímně obdivoval, nakonec zradil, čímž se stal prakticky nejznámějším hříšníkem Písma,“ prozrazuje Tuček.

Pohled do historie Nového zákona je cynický, místy brutální a nekorektní, avšak velmi vtipný. Hru dále charakterizuje moderní jazyk, často slang, provokativní kostýmy a velký počet postav, takže většina účinkujících si zahraje charakterově často velmi odlišné dvojrole.

„Na jedné straně se snažím být autentický v roli arogantního sexistického soudce, který ženy provokuje a útočí na ně, opačný extrém je zas vyžadován pro roli asketického velekněze Kaifáše, který se ženám dokonce bojí podívat do očí,“ říká herec Rosťa Trtík.

Premiéra hry proběhne v Divadle Na Prádle v úterý 7. 6. 2022 od 19 hod. Reprízy pak lze navštívit 9. 6., 14. 6. a 16. 6. 2022 ve stejný čas. Vstupenky jsou už nyní k dispozici na GoOut.net.

Autor článku: Eva Veselková

Divadlo Na Prádle uvádí v české premiéře černou komedii „Poslední dny Jidáše Iškariotského“

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.