10.05.2022 12:41

Divadlo Na Prádle uvádí v české premiéře černou komedii „Poslední dny Jidáše Iškariotského“

Držitel Pulitzerovy ceny Stephen Adly Guirgis napsal černou konverzační komedii o síle víry a odpuštění. Její českou premiéru uvede slovenský režisér Milan Šebo v překladu Lukáše Nováka na jevišti Divadla Na Prádle 7. června.

Hra nabízí nový autentický pohled na chronicky známé události Nového zákona. Autor kromě poctivého studia Bible přidal také lehce stravitelnou dávku cynismu. V podstatě se ptáme, jaký trest si zrádce Mesiáše zaslouží, proč to vlastně udělal a je-li skutečně vinen,“ říká režisér Milan Šebo. „Jako by citlivých témat nebylo dost, zamýšlíme se i nad počátky antisemitismu, konkrétně obviňování Židů ze smrti Krista. Tyhle závažné otázky nastolujeme vtipnou formou, což ale neznamená, že je relativizujeme,“ upřesňuje Milan Šebo.

Děj je zasazen do očistce, kde se o Jidášově vině rozhoduje v soudním procesu. Na lavici svědků usednou prominentní hosté jako Sigmund Freud, Pilát Pontský, matka Tereza nebo samotný Satan.

Jidáše ztvárňuje mladý talentovaný herec Štěpán Tuček: „Zkoumáme, co přesně se v Jidášovi zlomilo a vedlo ho k tomu, že Ježíše, kterého upřímně obdivoval, nakonec zradil, čímž se stal prakticky nejznámějším hříšníkem Písma,“ prozrazuje Tuček.

Pohled do historie Nového zákona je cynický, místy brutální a nekorektní, avšak velmi vtipný. Hru dále charakterizuje moderní jazyk, často slang, provokativní kostýmy a velký počet postav, takže většina účinkujících si zahraje charakterově často velmi odlišné dvojrole.

„Na jedné straně se snažím být autentický v roli arogantního sexistického soudce, který ženy provokuje a útočí na ně, opačný extrém je zas vyžadován pro roli asketického velekněze Kaifáše, který se ženám dokonce bojí podívat do očí,“ říká herec Rosťa Trtík.

Premiéra hry proběhne v Divadle Na Prádle v úterý 7. 6. 2022 od 19 hod. Reprízy pak lze navštívit 9. 6., 14. 6. a 16. 6. 2022 ve stejný čas. Vstupenky jsou už nyní k dispozici na GoOut.net.

Autor článku: Eva Veselková