01.09.2021 10:42

Divadlo na Vinohradech dnes uvede premiéru inscenace Obchodník s deštěm

Z února odloženou premiéru divadelní hry Obchodník s deštěm uvede dnes pražské Divadlo na Vinohradech. V příběhu o tom, jak lze obchodovat s nadějí tam, kde život nemá perspektivu, se pod režisérským vedením Juraje Deáka představí Igor Bareš, Zuzana Vejvodová, Marek Adamczyk nebo Marek Lambora. Hra amerického dramatika Richarda Nashe se vrací už po čtyřicáté na česká jeviště.

Nash označil roku 1954 při newyorské premiéře svoji hru jako „romantickou komedii". Roku 1957 vstoupil s velkým ohlasem Obchodník s deštěm na česká jeviště v inscenaci Městských divadel pražských. Režisér Rudolf Hrušínský obsadil jako prvního Starbucka Radovana Lukavského, první českou Lízou se stala Dana Medřická.

„Tato hra vychází vstříc některým lidským potřebám, které divák uplatňuje i ve vztahu k uměleckému dílu a k dramatu zvláště. Potřeba šťastného konce, tedy takového, který není křečí, ani pokroutkou, ale který je ústrojný, nezbytný a zasloužený," uvedl překladatel Milan Lukeš.

Inscenací Juraje Deáka s překladem Jiřího Joska se hra do Divadla na Vinohradech vrací potřetí, tentokrát se Zuzanou Vejvodovou jako Lízou a Markem Lamborou jako Starbuckem. První vinohradskou Lízou byly Hana Maciuchová a Alena Procházková, prvním Starbuckem Svatopluk Skopal. Ve Stropnického nastudování v roce 2009 hráli hlavní role Andrea Elsnerová a Filip Blažek.

Dramatik a scenárista Nash se narodil 8. června 1913 ve Filadelfii. Vystudoval Pensylvánskou univerzitu. Počátkem třicátých let se přestěhoval do Hollywoodu, kde se prosadil jako scenárista i jako divadelní autor. Roku 1946 uspěl na Broadwayi s hrou The Second Best Bed. V roce 1950 se přestěhoval do New Yorku a věnoval se více divadlu. V roce 1954 zaznamenal celosvětový úspěch s Obchodníkem s deštěm. Vedle více než desítky filmových scénářů se prosadil také jako televizní autor a vydal rovněž několik próz. Zemřel 11. prosince 2000 ve věku 87 let.

https://www.divadlonavinohradech.com/

Autor článku: ČTK: jir, mha