13.11.2014 11:05

Divadlo na Vinohradech dnes uvede premiéru inscenace Rod Glembayů

Pražské Divadlo na Vinohradech uvede dnes večer premiéru dramatu Miroslava Krleži Rod Glembayů. Je ságou rodu bankéřských oligarchů vrcholící v předvečer první světové války. Pohostinsky ji připravil slovenský herec a režisér Martin Huba. Původní premiérové představení muselo být v polovině září kvůli nemoci v souboru odloženo. Předpremiéry inscenace se uskutečnily už koncem června.

Na jevišti se objeví například Tomáš Töpfer, Dagmar Havlová, Ondřej Brousek, Zuzana Vejvodová, Petr Kostka, Michal Novotný, Luboš Veselý a Martin Finger.
Rod Glembayů je součástí takzvaného glembayovského cyklu, který chorvatský dramatik napsal v letech 1926 až 1930. Patří do něj tři hry a jedenáct novel, fragmentů a literárních portrétů postav. Toto rodinné a společenské drama je klíčovým dílem autora, který žil v letech 1893 až 1981.
Na slavnosti, kterou pořádá bankéř Ignác, patriarcha rozvětveného rodu, se sejde nejlepší společnost předválečného Záhřebu. Za kultivovanou slupkou podnikatelů se ale skrývají lidé bez mravnosti. Pokřivené vztahy i charaktery pak během jediné noci vyplouvají napovrch.
Krleža příběh situoval bezprostředně před začátek první světové války. Vinohradská scéna hru uvádí jako připomínku 100 let od vypuknutí konfliktu a současně jako aktuální analýzu krize rodinných a společenských hodnot.

www.divadlonavinohradech.com


Autor článku: ČTK: bor, rot

Divadlo na Vinohradech dnes uvede premiéru inscenace Rod Glembayů