29.11.2019 10:39

Divadlo na Vinohradech uvede premiéru dvou aktovek Václava Havla

Premiéru dvou aktovek Václava Havla Audience a Motýl na anténě uvede dnes večer Divadlo na Vinohradech na své studiové scéně. Aktovky či jednoaktovky jsou kratší anekdotické divadelní útvary a vedle nejproslavenější Audience patřily k Havlovým oblíbeným žánrům. Známé jsou také jeho Vernisáž a Protest. Motýl na anténě je pak jediná Havlova hra, kterou vytvořil pro Československou televizi. Vznikala před srpnem 1968, ještě mohla být oceněna v autorské soutěži na původní televizní hru, ale natočena mohla být až v roce 1990.

Vypráví o tom, jak spisovatel Jan slaví doma třicáté narozeniny spolu s ženou Marií a tchyní. Jako host je přítomen také nový podnájemník, instalatér pan Bašta, který však během nekonečných literátských hovorů usne. Ze sousední místnosti začne do bytu překvapivě pronikat voda.

Hra je satirickou a absurdní komedií o naprosté užvaněnosti některých mladých intelektuálů, jejich snobství a hlavně neschopnosti činu, neboť žijí ve světě slov a iluzí. Havel si rád dělal legraci z pseudointelektuálství, vypráví o lidech, kteří toho hodně napovídají, ale jejich akčnost se ztrácí, když je třeba přejít k činům. V režii Šimona Dominika na Vinohradech hrají Marek Holý, Jana Kotrbatá, Simona Postlerová a Jiří Maryško.

Zápletka Audience s příběhem sládka v pivovaru, který si k velmi vážnému rozhovoru pozve svého podřízeného Vaňka, je notoricky známá. Postava spisovatele Ferdinanda Vaňka, která je alter egem Václava Havla, se objevuje i v hrách jiných autorů - Pavla Kohouta, Pavla Landovského a Jiřího Dienstbiera. A v paměti mnohých dodnes je inscenace, či spíše nahrávka ze ztvárnění hry jejím autorem, jemuž sekunduje Landovský. Kolovala na magnetofonových páskách před rokem 1989 sdílená mnohými, kdo Havla ještě dlouho poté neviděli živého. Ve vinohradské Audienci hraje sládka Jiří Maryško a Vaňka Marek Holý.

Naposledy bylo Havlovo dílo v Divadle na Vinohradech uvedeno v roce 2000, tehdy režisér Jan Burian nastudoval také na Studiové scéně aktovky Rodinný večer a Vernisáž, kde účinkovali Jana Hlaváčová, Petr Kostka, Antonie Hegerlíková, Lucie Juřičková, Vladimír Dlouhý a Jan Šťastný. Po dlouhých 19 letech se divadlo rozhodlo inscenovat Havla u příležitosti 30. výročí sametové revoluce i pro nadčasovost jeho textů. Havel je spolu s Ionescem a Beckettem považován za jeden ze základních pilířů absurdního dramatu, byl a je překládán do mnoha světových jazyků a i dnes je uváděn na jevištích po celém světě.

https://www.divadlonavinohradech.com/

Autor článku: ČTK: hrm, snm