11.05.2012 11:19

Divadlo na Vinohradech uvede ve zkušebně Měsíc pro smolaře

Podkrovní zkušebna pražského Divadla na Vinohradech bude dnes večer místem premiéry inscenace hry Eugena O'Neilla Měsíc pro smolaře. Režisér Martin Františák, který na úpravě pracoval s dramaturgem Martinem Velíškem, do ní obsadil Svatopluka Skopala, Lucii PolišenskouMichala Novotného. Nejbližší reprízy se uskuteční 16. a 25. května.

O své rodině a nelehkých zkušenostech, které s jejími členy prožil, napsal americký dramatik Eugen O'Neill začátkem 40. let minulého století dvě dokončené hry - kromě tohoto dramatického textu i Cestu dlouhého dne do noci. Měsíc pro smolaře byl poprvé uveden v roce 1947 na turné po středozápadních městech, kde však propadl. Nedostal se ani do New Yorku a autor inscenaci neviděl.
Zmrtvýchvstání zažil Měsíc pro smolaře až v roce 1953 v Královském činoherním divadle ve Stockholmu. Triumfy potom hra sklízela i na Broadwayi a objevila se pak i na mnoha světových jevištích.
V roce 1969 ji v české premiéře uvedlo právě Divadlo na Vinohradech. Tehdejší představení režíroval Stanislav Remunda, který do něj obsadil Ivu Janžurovou, Miloše Kopeckého a Ilju Racka.

Hrdinové této hry tvrdě pracují na pronajaté farmě. Obávaný je jejich velmi svérázný smysl pro humor. Všechny tři spojuje špatná pověst a irský naturel. Přesto jde o nejněžnější a nejhumornější hru Eugena O'Neilla. Osvědčil v ní znalost lidských charakterů, zúročil zralost svého talentu a velkoryse investoval svou vlastní osobní životní zkušenost.


Divadlo na Vinohradech : Měsíc pro smolaře

Autor článku: ČTK: bor, hj, foto: Divadlo na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech uvede ve zkušebně Měsíc pro smolaře