04.10.2022 12:10

Divadlo Na zábradlí připravuje jako první inscenaci sezony adaptaci povídek finské prozaičky Rosy Liksom

Divadlo Na zábradlí připravuje první inscenaci 65. sezony! V listopadu uvede v režii Jana Mikuláška originální adaptaci povídek finské prozaičky Rosy Liksom plnou černého humoru i autorské hudby.

Rosa Liksom, autorka povídkové sbírky Prázdné cesty nebo románu Paní plukovníková, patří k nejpopulárnějším osobnostem současné finské literatury. Vedle své prózy se věnuje i dramatické tvorbě, je úspěšnou autorkou komiksů či dětských knih a za svou práci získala nespočet ocenění jako je Cena Finlandia nebo francouzský Řád umění a literatury. Nyní se jejího díla ujalo Divadlo Na zábradlí, aby z jejích povídek vytvořilo originální inscenaci Medvěd s motorovou pilou, jejíž premiéry proběhnou 4. a 5. listopadu tohoto roku. „Cesta k povídkám Rosy Liksom byla delší – na začátku jsme měli hodně ambiciózní plán sestavit inscenaci z povídek různých ženských prozaiček, ale ve chvíli, kdy jsme narazili na Rosu Liksom, tak nás ty povídky svou kontroverzností, ale i divadelností a stručností natolik nadchly a přišly nám natolik nosné, že jsme se rozhodli věnovat pouze jim,“ říká dramaturg inscenace Boris Jedinák.

Stejně jako v ostatních kusech Divadla Na zábradlí diváky u připravované novinky čeká nejen bryskní humor, ale i vážná sociální témata. Rosa Liksom se ve svých povídkách zaměřuje na jednotlivé postavy odlehlého mrazivého severu, které se v životě potýkají s existenciálními problémy, osobními prohrami i společenskou krizí a zpravidla se s nimi vypořádávají svérázným, leckdy až morbidním způsobem. „Jde o dosti jiskřivý materiál. Povídky Rosy Liksom jsou krátké, úsporné a nekorektní, takže diváci se mohou těšit na velice zábavný, dryjáčnický humor. Za ním se ale skrývá příběh o lidech, kteří nebyli v životě úplně úspěšní a skrze jejichž hlasy se nám skládá jakási mozaika současného Finska, potažmo tedy současné Evropy,“ prozrazuje režisér Jan Mikulášek. „Autorce se nesmírně daří nahlížet životní příběhy z pohledu jejich aktérů – nehodnotí, řídí se nezvratnou logikou těch lidí, kteří se rozhodli pro něco špatně,“ dodává Boris Jedinák. V nové inscenaci se tak divákům představí například vyhořelý kněz, kterému se už přejídají malicherné všední hříchy, slavná rodina Pekků, jež přežije všechny nástrahy světa, nejtlustší žena Finska nebo policista, co zásadně nevěří nikomu, kdo se chce přiznat ke spáchanému zločinu.

V rolích groteskních postaviček uvidí diváci Jiřího Vyorálka, Magdalénu Sidonovou, Johanu Matouškovou, Kateřinu Císařovou, Ditu Kaplanovou, nováčka souboru Michala Bednáře nebo Vojtěcha Vondráčka, který je zároveň autorem původní hudby k inscenaci. „Lidé z povídek Rosy Liksom se často nadchnou pro nějakou myšlenku, kterou záhy zase opustí. Tím, že je hudba poskládaná z různých opakujících se motivů, tak se stává obrazem toho nekončícího kolotoče životních nezdarů, které postavy prožívají,“ říká Vondráček. „Představením budou provázet dva kontrabasy a dvě kytary a stejně jako samotné povídky jsou velmi stručné až útržkovité, i v hudebních motivech můžeme rozpoznat fragmenty některých známých skladeb poskládané do nového kontextu – vycházíme například z tvorby Filipa Topola, Václava Koubka, Siouxsie and the Banshees, Tiger Lillies a dalších,“ dodává. Na výsledek se diváci mohou těšit hned za několik týdnů – první reprízy proběhnou 8., 10. a 24. listopadu a vstupenky jsou již v prodeji na webových stránkách divadla a v prodejní síti GoOut.cz.

https://www.nazabradli.cz/

Autor článku: Lucie Flemrová, foto: Jan Burik

Divadlo Na zábradlí připravuje jako první inscenaci sezony adaptaci povídek finské prozaičky Rosy Liksom

Inscenace

18.03.2024

Činoherní studio jako další premiéru 52. sezóny představí Molièrovu komedii Škola žen

Michal Hába připravil školu žen ve spolupráci s Hanou Launerovou, kmenovou dramaturgyní Činoherního studia. Stejně jako u Peera Gynta se spolehl na osvědčený inscenační tým – scénu zrealizoval režisér společně s Adrianou Černou, ta navrhla i kostýmy, hudbu složil Jindřich Čížek. V hlavních rolích dostali příležitost excelovat Jan Plouhar a Barbora Váchová.

18.03.2024

Čechovův Racek přilétá na Zábradlí

Již tento týden proběhne v Divadle Na zábradlí premiéra inscenace Racek. Ikonická hra Antona Pavloviče Čechova se na repertoár pražské scény vrátí po třiceti letech od premiéry legendární inscenace Petra Lébla, tentokrát v režii úspěšného divadelního a filmového tvůrce Jiřího Havelky. V hlavních rolích se představí Jana Plodková, Vojtěch Vondráček, Jiří Vyorálek či Johana Matoušková. 

18.03.2024

Divadlo Lampion uvede premiéru autorské inscenace Krotitelé zázraků

Druhou premiérou sezony 2023/2024 na téma V každém příběhu se skrývá zázrak bude autorská inscenace pro diváky od 7 let Krotitelé zázraků pojednávající o magickém světě dětí a o rodičích, kteří je občas neposlouchají, aniž by o tom sami věděli. Režie se ujal renomovaný tvůrce inscenací pro dětské diváky Jiří Ondra. Slavnostní premiéra proběhne 28. března v Divadle Lampion.