31.10.2022 13:18

Divadlo Na zábradlí uvádí první premiéru sezóny

Již v pátek a sobotu 4. a 5. listopadu uvede Divadlo Na zábradlí nejnovější inscenaci Medvěd s motorovou pilou, originální adaptaci povídek finské prozaičky Rosy Liksom v režii Jana Mikuláška, plnou černého humoru i autorské hudby.

Tento týden čeká pražské Divadlo Na zábradlí první premiéra sezony. V autorské inscenaci režiséra Jana Mikuláška a dramaturga Borise Jedináka představí adaptaci povídek finské prozaičky a dramatičky Rosy Liksom s názvem Medvěd s motorovou pilou. „Cesta k povídkám Rosy Liksom byla delší – na začátku jsme měli hodně ambiciózní plán sestavit inscenaci z povídek různých ženských prozaiček, ale ve chvíli, kdy jsme narazili na Rosu Liksom, tak nás ty povídky svou kontroverzností, ale i divadelností a stručností natolik nadchly a přišly nám natolik nosné, že jsme se rozhodli věnovat pouze jim,“ říká dramaturg inscenace Boris Jedinák. „Jde o dosti jiskřivý materiál. Povídky Rosy Liksom jsou krátké, úsporné a nekorektní, takže diváci se mohou těšit na velice zábavný, dryjáčnický humor. Za ním se ale skrývá příběh o lidech, kteří nebyli v životě úplně úspěšní a skrze jejichž hlasy se nám skládá jakási mozaika současného Finska, potažmo tedy současné Evropy,“ dodává režisér Jan Mikulášek.

Rosa Liksom se ve svých povídkách zaměřuje na jednotlivé postavy odlehlého mrazivého severu, které se v životě potýkají s existenciálními problémy, osobními prohrami i společenskou krizí a zpravidla se s nimi vypořádávají svérázným, leckdy až morbidním způsobem. V rolích groteskních postaviček uvidí diváci Jiřího Vyorálka, Magdalénu Sidonovou, Johanu Matouškovou, Kateřinu Císařovou, Ditu Kaplanovou, nováčka souboru Michala Bednáře neboVojtěcha Vondráčka, který je zároveň autorem původní hudby k inscenaci. „Lidé z povídek Rosy Liksom se často nadchnou pro nějakou myšlenku, kterou záhy zase opustí. Tím, že je hudba poskládaná z různých opakujících se motivů, tak se stává obrazem toho nekončícího kolotoče životních nezdarů, které postavy prožívají,“ říká Vondráček.

Na inscenací Medvěd s motorovou pilou naváže Divadlo Na zábradlí v únoru divadelní adaptací knihy publicistky Dani Horákové O Pavlovi a v červnu inscenací Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase. Finské povídky tak odstartují vskutku literární sezonu. První reprízy listopadové novinky čekají diváky již 8., 10. a 24. listopadu či 14. a 29. prosince.

Rosa Liksom
Medvěd s motorovou pilou
Režie Jan Mikulášek
Dramaturgie Boris Jedinák
Scéna a kostýmy Marek Cpin
Hudba Vojtěch Vondráček
Hrají Jiří Vyorálek, Vojtěch Vondráček, Michal Bednář, Magdaléna
Sidonová, Dita Kaplanová, Johana Matoušková, Kateřina Císařová,
Lucie Flemrová, Tomáš Pospíšil
Premiéra 4. listopadu 2022

„Tak moc miluju celej život, až se mi vobčas zdá, že se zadusim.“
Inscenace vychází z povídek finské prozaičky a dramatičky Rosy Liksom,
pro které je příznačný černý humor a astronomický nadhled nad
zamotanými osudy hlavních postav. Policista, který bez dvou promile
v krvi sotva zvládne dorazit na místo činu; vyhořelý kněz, kterému
se už přejídají naše malicherné všední hříchy; nejtlustší žena Finska,
která je hrdá na každý gram svého tuku… Tito a mnozí další outsideři,
jimž zpravidla nikdo nenaslouchá a kteří zůstávají skryti ve stínu, ve
špinavých bočních uličkách velkoměsta nebo na odlehlém, opuštěném
venkově, se dostávají ke slovu v krátkých, tragikomických povídkách.
Autorská koláž s výraznou hudební složkou zastoupenou živou kapelou
složenou z herců a zaměstnanců Divadla Na zábradlí zachycuje
komický, absurdní svět, v němž nikdo netušíme, co přinese další den,
a kde nám nezbývá nic jiného, než se nemilosrdným hříčkám osudu
smát.
Inscenace vzniká pod záštitou Velvyslanectví Finska. Partnerem inscenace je Skandinávský dům a Ústav germánských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

www.nazabradli.cz

Autor článku: Lucie Flemrová; Foto: KIVA