04.11.2021 12:31

Divadlo Petra Bezruče bude hostovat s inscenací Transky, body, vteřiny v Maďarsku

České centrum Budapešť, Institut umění – Divadelní ústav a spolek Divadlo Unlimited ve spolupráci s maďarským Divadlem Józsefa Katony pořádají jubilejní 5. ročník festivalu Csekkold („Zkoukni to“). Letošní ročník nese podtitul festival českého divadla a dramatiky. Poprvé od roku 2013 se tohoto festivalu zúčastní ostravské divadlo – konkrétně Divadlo Petra Bezruče s oceňovanou inscenací Transky, body, vteřiny, která festival v Budapešti dne 5. listopadu slavnostně zahájí.

Sportovní skandál, který za první republiky zahýbal celým světem

Tematicky se v tomto roce festival Csekkold zaměřuje na jinakost/odlišnost a její přijímání ve společnosti. Organizátoři si proto vybrali hrdiny (či hrdinky), kteří se dokáží postavit zažitým předsudkům a rozhodnou se, netolerantní společnosti navzdory, bojovat za plnohodnotný život. A takový byl i příběh Zdeny Koubkové, který se stal inspirací pro inscenaci Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny v ostravském Divadle Petra Bezruče. Držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů z roku 1934 byla po svém úspěchu oslavována jako nejlepší běžkyně světa. Uplynulo však několik měsíců a z rekordwoman Zdeny Koubkové se stal Zdeněk Koubek. Hlavní roli atletky ztvárňuje Jakub Burýšek, jenž o hlavní hrdince říká: „Byla to neuvěřitelně silná a talentovaná žena, která přes všechna trápení, přes veškerou bolest nevzdala svou touhu a cestu za štěstím. Tu úzkost a frustraci musela někde ventilovat a vybít – naštěstí si nevybrala alkohol nebo drogy, jak to někdy bývá, ale vybrala si sport.“

Oceňovaná inscenace

Vedle silných témat se program letošního Csekkoldu zaměřuje na výjimečné a silné herecké výkony, jež byly po právu oceněné českou kritikou. Inscenace Transky, body, vteřiny získala Ceny divadelní kritiky 2019 v kategoriích inscenace roku a poprvé uvedená česká hra roku a Jakub Burýšek byl oceněn jako talent roku. Inscenace rovněž získala nominaci na Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší inscenaci současné hry. Jakub Burýšek získal za roli Zdeny Koubkové také Cenu Jantar 2019 v kategorii činoherní herec roku. „Zdena prožívá vztek. Odhodí židli, shodí železné skříňky, a dá se do pláče. Pak dojde ke zlomu, kdy si setře z obličeje krev a všechno vrátí do původního stavu, obleče si sportovní oblečení a jde běhat. V této scéně je asi nejvýraznější Burýškova oscilace mužské a ženské energie. Agresivitu střídá křehkost a tu zase ctižádost. Veškeré sportovní úspěchy jsou totiž v inscenaci reflektovány až po této scéně,“ uvedla v Divadelních novinách recenzentka Klára Hauserová.

Festival csekkold

Jubilejní pátý ročník festivalu Csekkold proběhne ve dnech 5. a 6. listopadu 2021. Vedle divadelních představení nabídne také scénická čtení. Festival organizuje České centrum Budapešť ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem a spolkem Divadlo Unlimited. Na přehlídce české dramatiky a současného českého divadla se podílí renomované budapešťské Divadlo Józsefa Katony. Česká představení budou uvedena s maďarskými a anglickými titulky. Festival je realizován díky podpoře Ministerstva kultury České republiky, Institutu umění – Divadelní ústavu, Českého centra Budapešť, Velvyslanectví České republiky v Maďarsku, statutárního města Ostrava, Nadace život umělce a spolku Divadlo Unlimited.

Maďarská premiéra inscenace se uskuteční 5. listopadu 2021 v 19.00 hodin v Divadle Józsefa Katony

www.bezruci.cz

Autor článku: Marcela Bednaříková

Divadlo Petra Bezruče bude hostovat s inscenací Transky, body, vteřiny v Maďarsku

Zahraniční divadlo

22.11.2021

Pražské křižovatky přivezou country operu v podání oceňované americké skupiny Nature Theater of Oklahoma

Pražské křižovatky přivezou v prosinci úplně první operu legendární newyorské skupiny Nature Theater of Oklahoma. Burt Turrido: An Opera bude uvedena v neděli 5. a v pondělí 6. 12. od 18.00 na Nové scéně Národního divadla. Režisérská dvojice Kelly Copper a Pavol Liska odvážně rozebírá tradiční struktury a formy operního žánru, aby je poskládala do nového tvaru – a to s velkou dávkou humoru.

15.11.2021

Louskáček v podání londýnského baletu přinese vánoční příběh na plátna kin

Balet Louskáček, oblíbený v době Vánoc, je jedním z nejúžasnějších způsobů, jak objevit kouzlo baletu. Příběh čarovného štědrovečerního dobrodružství holčičky Klárky v podání baletky Isabelly Gasparini doprovází jiskřivá hudba Petra Iljiče Čajkovského, a tančí dokonce i cukrovinky! Ve výjimečně oblíbené baletní klasice můžete spatřit celý soubor Královského baletu a nechat se v předvánočním období zavést do Sněhové země a Království sladkostí.

10.11.2021

Světová novocirkusová show pro celou rodinu. Australští akrobaté na evropském turné vystoupí i v Praze na Jatkách7

Holešovická Jatka78 budou hostit slavné akrobaty Gravity & Other Myths z Austrálie. Cenami ověnčená, hravá a ničím nepřikrášlená podívaná A Simple Space připraví pražským divákům porci špičkového světového nového cirkusu. Kromě adrenalinových výkonů sedmi protagonistů a živé hudby se mohou těšit i na atypicky uspořádané hlediště.