12.05.2022 13:40

Divadlo Petra Bezruče bude hrát v galerii výtvarného umění v Ostravě

Ve výstavně-divadelní prostor se proměnila Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde bude Divadlo Petra Bezruče hrát v bloku od 13. do 28. května 2022 inscenaci Stará láska nerezaví. A hlavní téma? Láska! V tomto unikátním projektu budete moci během dne navštívit multimediální výstavu a objevovat neobyčejné životy lidí kolem vás. Každý večer pak galerie ožije divadlem. V dokumentární inscenaci dostanete možnost sdílet a nahlédnout příběhy spolu s herci Divadla Petra Bezruče. Tato ostravská scéna tím navazuje na úspěšné projekty Pestré vrstvy a Hotel Bezruč, které rovněž vznikaly v nedivadelních prostorech.

Divadlo v galerii

Projekt Stará láska nerezaví je výjimečným počinem v rámci repertoáru i tvorby Divadla Petra Bezruče. Jedná se o dokumentární inscenaci na pomezí divadla a výstavy. „Stěžejní myšlenkou celého díla je zdůraznění důležitosti a potřeby mezilidského kontaktu a výjimečnost setkání ‚živého s živým‘, výzva k vzájemnému dialogu, ke sdílenému vyprávění a poslouchání se,“ uvádí dramaturgyně Anna Smrčková. Základem tohoto dokumentu jsou osobní výpovědi seniorů žijících v Domově s pečovatelskou službou v Bystřici nad Olší, které herci od ledna 2021 pravidelně navštěvovali. Jejich příběhy Bezruči opět rozehrají ve výpravě Pavly Kamanové v netradičním prostoru – v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO). „Projekt je silným svědectvím o zásadních hodnotách lidského života, toho velkého divadla světa, jehož jsme součástí, ale také Divadla Petra Bezruče, které se v době pandemie neobyčejně angažovaně a zodpovědně vrhlo do nové skutečnosti. Stejně úžasně ho prezentuje i v Domě umění, do kterého vneslo jiný, tedy divadelní, přístup. Projekt považuji v galerijním prostředí za mimořádný ve všech jeho aspektech,“ doplňuje ředitel GVUO Jiří Jůza.

Historie tvořená současností

„Období pandemie převrátilo náš svět a jeho hodnoty naruby. Přímý mezilidský kontakt, do té doby něco tak samozřejmého, se stal vzácností. Izolace nás odstřihla a některé lidské osudy uvrhla ve věčné zapomnění. Vyprávění příběhů je ale odvěkým základem naší kultury. Díky nim poznáváme svět i sebe,“ říká autor a režisér projektu Jan Holec o hlavní ideji. „Po postupném uzavření divadel jsme hledali cestu, jakým způsobem bychom mohli stále komunikovat s diváky. Zkoušení nových inscenací ‚do šuplíku‘ postrádalo smysl a on-line přenosy pro mě popíraly podstatu divadelního umění. Proto jsme měli ambici vytvořit nový obsah, který by přesahoval naši běžnou činnost,“ pokračuje umělecký šéf Divadla Petra Bezruče Jan Holec. Zavřená jeviště je znemožnila divadelníkům vyprávět tak, jak jsou zvyklí. Proto se Divadlo Petra Bezruče rozhodlo zprostředkovat veřejnosti osudy lidí, které tato doba odsunula. Umělci pravidelně po dobu čtyř měsíců navštěvovali seniory v Domově s pečovatelskou službou v Bystřici nad Olší a poslouchali jejich životní příběhy.

Exkluzivní site-specific

„Nasbíraný materiál měl v sobě velký potenciál, proto mě dráždila myšlenka s ním nadále pracovat a vytvořit dokumentární inscenaci, která by se pohybovala na pomezí výstavy a divadla. Vybrali jsme pět příběhů, které se dostředivě vztahují k lásce a vytváří tak celistvou a uzavřenou mozaiku. Láska k Bohu, domovu, práci, partnerovi, rodině, vzdělání či jazyku. Dotýkáme se základních lidských témat, ale díky specifikům daného regionu se v nich dostáváme poměrně hluboko. Mám pocit, že se dotýkáme samotných kořenů naší společnosti. Je to čirá krása a upřímnost lidského srdce,“ dodává Holec.

Doprovodnou výstavu Stará láska nerezaví si mohou zájemci v Galerii výtvarného umění v Ostravě prohlédnout od úterý až neděle od 10 do 16 hodin, v 17 a 20 hodin pak GVUO ožije divadlem. Příběhy lidí kolem nás zprostředkují herci Ondřej Brett, Jakub Burýšek, Julie Goetzová, Markéta Haroková, Vojtěch Johaník, Barbora Křupková, Jáchym Kučera, Markéta Matulová, Yvona Stolařová, Václav Švarc a Dušan Urban.

Světová premiéra projektu se uskuteční 13. května 2022 ve 20.00 hodin v galerii výtvarného umění v Ostravě

www.bezruci.cz

Autor článku: Marcela Bednaříková