10.09.2020 11:52

Divadlo pod Palmovkou bude uvádět inscenaci Bezruký Frantík na Velké scéně

Ve čtvrtek 10. září od 19:00 se uskuteční premiéra divadelní hry Bezruký Frantík na Velké scéně. Ve stejný den vychází digitální soundtrack, který obsahuje kompletní scénickou hudbu Igora Orozoviče a Ivana Achera.

Soundtrack obsahuje 20 skladeb. K odvyprávění velkolepého příběhu skrze hudební složku inscenace využili autoři co největší škálu prostředků - a mimo jiné spolupracovali i s Dětským operním studiem NDM, se zpěvačkou Lucií Brychtovou nebo klavíristou Zdeňkem Dočekalem a dalšími muzikanty. Jako ochutnávka divadelní atmosféry slouží úvod hry načtený Janem Hartlem a některé z Frantíkových monologů - dopisů, které stejně jako v představení i zde čte představitel Bezrukého Frantíka Jakub Albrecht. „Jsme rádi, že kromě toho, že se Bezruký Frantík stal jedním z hitů v našem divadle, se podařilo vydat digitální album. Je to v rámci divadelní hudby svým způsobem jedinečné a já děkuji všem, kteří na vzniku pracovali,“ říká ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang. Album je možné stáhnout na Google play, iTunes Store, Apple Music, Spotify, Youtube Music, Deezer. Soundtrack vychází na Supraphononline.cz.

Světová premiéra hry Bezruký Frantík se uskutečnila 30. září 2019 na studiové scéně PALM OFF. Skutečný příběh nadchnul autory nejen svojí originalitou a poetičností, ale také pestrostí nosných témat promítajících se do života jednoho člověka. Vznikla tak jedinečná černo-černá komedie, která se soustřeďuje na vypjaté chvíle Františkova života. František Filip se naučil nohama psát, kreslit, řezat pilou, šít, cvrnkat kuličky, řídit automobil, byl úspěšným podnikatelem, napsal několik knih, procestoval kus světa a potřásl si „nohou“ i s americkým prezidentem Hardingem. Vědomě pak celý život motivoval ostatní svým příkladem a optimismem. Jezdil po školách a dělal přednášky o tom, co se dá dokázat s heslem, které mu vštípil svérázný učitel Bakule:  „Chci, a proto umím!“

Jakub Albrecht získal Cenu divadelních kritiků 2019 za mužský herecký výkon  a inscenace získala nominaci v Cenách divadelních kritiků za nejlepší poprvé uvedenou českou hru v roce 2019. Každou reprízu doprovází také výstava děl tělesně postižených umělců sdružených pod nakladatelstvím  UMÚN (umělci malujících ústy a nohama), která jsou inspirována příběhem skutečným příběhem Františka Filipa.

Týden po premiéře Bezrukého Frantíka přesně v pátek 18. září se uskuteční premiéra autorské hry Tomáše Dianišky 294 statečných, kterou Tomáš zároveň režíroval. Akční béčko o hrdinech operace Anthropoid sklidilo standing ovation již na červnové veřejné generálce. V rolích se v inscenaci objeví například Denny Ratajský, nový člen souboru Divadla pod Palmovkou, Jiří Panzner, Jakub Tvrdík a také Gabriela Míčová, držitelka Ceny Thálie i Českého lva.

Vstupenky na představení kupujte na www.podpalmovkou.cz

Autor článku: Markéta Hanušová

Divadlo pod Palmovkou bude uvádět inscenaci Bezruký Frantík na Velké scéně

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.