26.07.2018 07:22

Divadlo pod Palmovkou hostuje na neslavnějším Shakespearovském festivalu v Evropě

Divadlo pod Palmovkou se na dvaadvacátém ročníku festivalu „Gdansk Shakespeare Festival“ v Polsku představí v hlavním programu 2. srpna od 16:00 a od 20:00 hodin s inscenací Něco za něco (v originále Measure for measure), kterou v Divadle pod Palmovkou režíroval uznávaný polský režisér Jan Klata. „Autoři jako Aischylos nebo Shakespeare nám dávají možnost všímat si některých nadčasových mechanismů moci, manipulace, která je popsána už dva a půl tisíce let,“ komentuje výběr textu jeho režisér.

Někteří kritici neváhají Klatovu režii na Palmovce označit za divadelní událost roku. „(…) polský režisér předvedl Pod Palmovkou přesně to, čeho se doma stále nedostává, vzdor všem německým a poslední dobou i polským inspiracím: schopnost interpretovat klasiku prostřednictvím výrazných, nepopisných obrazů. A také doplnit vypjatou výtvarnou i hudební stylizaci adekvátním herectvím. Výsledkem je inscenace, jejíž poetika nemusí být každému po chuti (za sebe dodávám, že mně je). Bezpečně se však vyhýbá, ať už v legrační či tragické poloze, oné – s odpuštěním – upatlanosti, která se zdá být v domácích shakespearovských či jiných klasických titulech téměř povinná. Klata drží dění na hranici surové hry o moci a záměrně trapné grotesky, přičemž vše nezadržitelně vede k paradoxnímu finále,“ ohodnotil inscenaci na svém blogu Vladimír Mikulka.

Inscenaci Něco za něco v Divadle pod Palmovkou osobně přijel navštívit umělecký ředitel Gdaňského festivalu Jerzy Limon. Setkal se i s Michalem Langem, ředitelem Divadla pod Palmovkou, který k pozvání na tak významnou evropskou událost dodává: „Pro Divadlo pod Palmovkou i pro mě osobně je takové pozvání obrovská čest a všichni v divadle jsme z něj měli velkou radost. Ukazuje se, že směr, kterým se Divadlo pod Palmovkou vydává, tedy otvírání dveří Evropě, úžasně funguje. I v další sezóně jsme se rozhodli pozvat evropské režiséry do Prahy, aby u nás v divadle pohostinsky režírovali. Pozvánka na Shakespearovský festival v Gdaňsku je pro nás tedy jakési zadostiučinění a potvrzení toho, že taková spolupráce má smysl a je třeba o ni pečovat a rozvíjet ji.“

V minulých letech festival hostil významné hosty, mezi které patřil například Peter Brook, Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale, Romeo Castelluci a další. Na gdaňském festivalu se letos mimo jiné v hlavním programu představí Shakespearovy inscenace z Teheránu, Argentiny, Itálie, Polska, Velké Británie, Rumunska a Německa. Festival se koná v Gdaňsku mezi 27.7. a 5.8. 2018.

http://www.divadlopodpalmovkou.cz/

Autor článku: Anežka Berčíková, foto: Martin Špelda

Divadlo pod Palmovkou hostuje na neslavnějším Shakespearovském festivalu v Evropě

Zahraniční divadlo

19.03.2019

Komorní činohra se stala vítězem Mezinárodního divadelního festivalu SLAVIJA 2019 v Bělehradu

Komorní činohra se stala vítězem 18. ročníku Mezinárodního divadelního festivalu SLAVIJA 2019 v Bělehradu s představením inscenace hry Pauly Vogel Neslušní. Hra inspirovaná skutečnými událostmi kolem kontroverzního debutu Bůh pomsty Sholema Asche, který někteří považují za klíčové dílo jidiš literatury a jiní za akt perverzní zrádné urážky, zpracovává historii výbušného dramatu a cestu umělců, kteří riskovali svou kariéru a životy, aby ho mohli hrát.

18.03.2019

Březen patří po celém světě oslavám divadla

Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

14.03.2019

Cirk La Putyka obsadí na půl roku berlínský kabaret s novým představením Memories of Fools

Premiérou nového cirkusového představení Memories of Fools večer 14. března začíná téměř půlroční hostování souboru Cirk La Putyka v berlínském divadle Chamäleon Theatre. Inscenace v režii principála Rostislava Nováka ml. s šesti kmenovými členy souboru, jedním domácím a dvěma zahraničními hosty bude během pěti měsíců uvedena i s předpremiérami téměř 180krát – denně do srpna 2019.