26.07.2018 07:22

Divadlo pod Palmovkou hostuje na neslavnějším Shakespearovském festivalu v Evropě

Divadlo pod Palmovkou se na dvaadvacátém ročníku festivalu „Gdansk Shakespeare Festival“ v Polsku představí v hlavním programu 2. srpna od 16:00 a od 20:00 hodin s inscenací Něco za něco (v originále Measure for measure), kterou v Divadle pod Palmovkou režíroval uznávaný polský režisér Jan Klata. „Autoři jako Aischylos nebo Shakespeare nám dávají možnost všímat si některých nadčasových mechanismů moci, manipulace, která je popsána už dva a půl tisíce let,“ komentuje výběr textu jeho režisér.

Někteří kritici neváhají Klatovu režii na Palmovce označit za divadelní událost roku. „(…) polský režisér předvedl Pod Palmovkou přesně to, čeho se doma stále nedostává, vzdor všem německým a poslední dobou i polským inspiracím: schopnost interpretovat klasiku prostřednictvím výrazných, nepopisných obrazů. A také doplnit vypjatou výtvarnou i hudební stylizaci adekvátním herectvím. Výsledkem je inscenace, jejíž poetika nemusí být každému po chuti (za sebe dodávám, že mně je). Bezpečně se však vyhýbá, ať už v legrační či tragické poloze, oné – s odpuštěním – upatlanosti, která se zdá být v domácích shakespearovských či jiných klasických titulech téměř povinná. Klata drží dění na hranici surové hry o moci a záměrně trapné grotesky, přičemž vše nezadržitelně vede k paradoxnímu finále,“ ohodnotil inscenaci na svém blogu Vladimír Mikulka.

Inscenaci Něco za něco v Divadle pod Palmovkou osobně přijel navštívit umělecký ředitel Gdaňského festivalu Jerzy Limon. Setkal se i s Michalem Langem, ředitelem Divadla pod Palmovkou, který k pozvání na tak významnou evropskou událost dodává: „Pro Divadlo pod Palmovkou i pro mě osobně je takové pozvání obrovská čest a všichni v divadle jsme z něj měli velkou radost. Ukazuje se, že směr, kterým se Divadlo pod Palmovkou vydává, tedy otvírání dveří Evropě, úžasně funguje. I v další sezóně jsme se rozhodli pozvat evropské režiséry do Prahy, aby u nás v divadle pohostinsky režírovali. Pozvánka na Shakespearovský festival v Gdaňsku je pro nás tedy jakési zadostiučinění a potvrzení toho, že taková spolupráce má smysl a je třeba o ni pečovat a rozvíjet ji.“

V minulých letech festival hostil významné hosty, mezi které patřil například Peter Brook, Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale, Romeo Castelluci a další. Na gdaňském festivalu se letos mimo jiné v hlavním programu představí Shakespearovy inscenace z Teheránu, Argentiny, Itálie, Polska, Velké Británie, Rumunska a Německa. Festival se koná v Gdaňsku mezi 27.7. a 5.8. 2018.

http://www.divadlopodpalmovkou.cz/

Autor článku: Anežka Berčíková, foto: Martin Špelda

Divadlo pod Palmovkou hostuje na neslavnějším Shakespearovském festivalu v Evropě

Zahraniční divadlo

14.01.2019

První NT Live roku ukáže Shakespeara, jakého jste ještě neviděli

Mladý režisér Joe Hill-Gibbins se s nejslavnějším dramatikem historie jménem Shakespeare nepáře. Sen noci svatojánské inscenoval v bahně a s krutým cynismem, scénu pro pro tragikomedii mravů Něco za něco zaplnil nafukovacími pannami. Nyní uzavřel krále Richarda II. už na začátku hry do kobky, kde se obvykle ocitne až na jejím konci. A nechal ho v podání jednoho z nejlepších žijících Shakespearovských herců Simona Russella Beala vzpomínat na události, kterého ho přivedly k pádu a ztrátě koruny.

08.01.2019

Divadlo Archa uvede dokumentární inscenaci drážďanského Státního divadla Akce Kámen

Divadlo Archa otevře svůj novoroční program uvedením dokumentární inscenace drážďanského Státního divadla Akce Kámen. Floriana Fischera, režiséra a autora, zaujaly příběhy falešných hranic mezi Československem a Německem, které československá Státní bezpečnost v roce 1948 budovala jako pasti na ty, kdo se pokoušeli o emigraci.

08.01.2019

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur. V příběhu slavné francouzské herečky z pařížské Comédie-Française v 18. století, která se zamilovala do válečného hrdiny Maurizia, excelují hvězdy současné opery Anna Netrebko a Piotr Bezcala.