29.03.2012 18:44

Divadlo pod Palmovkou uvede hru Tramvaj do stanice Touha v režii Emila Horvátha

Strhující drama vášní a tužeb, Tramvaj do stanice Touha, které se dotýká i těch nejskrytějších oblastí lidských duší – bude mít svoji premiéru v Divadle pod Palmovkou 5. a 13. dubna od 19 hod.  Do hlavních rolí obsadil režisér Emil Horváth Zuzanu Slavíkovou (Blanche), Martina Stránského (Stanley) a Kláru Issovou (Stella).

Emil Horváth ke své inscenaci řekl: „Pro mne je hra zajímavá oním střetem různých názorů na svět.  Stanley a Stella jsou taková až animální dvojice. Stella začne žít Stanleyho způsob života a přijme jeho denní stereotypy. V tu chvíli do jejich domácnosti přichází ze zcela jiného prostředí Blanche a je zděšena z toho, jak její sestra žije. Stává se vetřelcem, který je ale zároveň zcela závislý na prostředí, v němž se ocitnul a neumí se mu přizpůsobit. A tak se začne dovolávat rodinných vazeb z minulosti. Zde vidím jistou inspiraci Čechovem a jeho Třemi sestrami. Je to trochu i případ Dostojevského Idiota, kdy se Myškin vrací z ciziny do prostředí a atmosféry společnosti, kterou nechápe a psychicky situaci vůbec nezvládne. A podobné je to i s Blanche“.

Zuzana Slavíková o Blanche: “ …pro Blanche, po jejích životních zkušenostech, které získala, ne vlastní vinou, jde také o střet s její postupně se ztrácející schopností žít v reálném a normálním životě.  A jestliže narazí na člověka, který je úplně odlišný od jejích představ o životě a hodnotách, tak to samozřejmě vyvolá reakci. Blanche je přesvědčená, že přeci všichni musí chápat, jak to má těžké. A Stanley, který je, neříkám, že hloupý, ale jednodušší a přímočařejší ve svém pohledu na svět, tento její postoj k životu nemůže přijmout. A vzájemně si nejsou schopni vysvětlit své pocity. Je to nedostatek tolerance a empatie. A i Stella, která působí velmi empaticky, tak podle mě empatická také není. Chce udržet svoji rodinu, svůj domov, své bezpečné místo na světě, a není ochotna sestře pomoci. A tak všichni tři překročí hranice možného dobrého řešení, k němuž už není návratu. 

Strhující drama vášní a tužeb, které se dotýká i těch nejskrytějších oblastí lidských duší, je především hrou o touze, která někdy udržuje člověka „nad hladinou“, ale jindy vede k pouhému poblouznění. Jádrem hry je střet mezi mužským a ženským světem: Stanley, který na vše reaguje svou tělesností, je okolnostmi donucen žít pod jednou střechou s přecitlivělou, stárnoucí a alkoholu propadající jižanskou kráskou Blanche. Divoký a emocemi všeho druhu přetékající souboj dvou rozdílných povah i přístupů k životu se nám zjevuje v mnoha podobách, aby nakonec  přešel v erotické třeštění a skončil ve chvíli, kdy jedna ze stran nedobrovolně opustí pomyslné bojiště. Podle Williamsovy úspěšné divadelní hry natočil v roce 1951 Elia Kazan slavný film, který získal čtyři Oscary.

V Divadle pod Palmovkou byla Tramvaj do stanice Touha poprvé uvedena v roce 1990 v režii Jana Nováka. První libeňskou Blanche byla Miroslava Hozová, Stanleyho hrál Ivan Vyskočil j. h. Jako Mladý výběrčí se představil také Ivan Jiřík (současný představitel Mitche).   


Divadlo pod Palmovkou: Tramvaj do stanice Touha

Tvůrčí tým:
Překlad: Luba a Rudolf Pellarovi, inscenační úprava: Emil Horváth a Ladislav Stýblo, scéna: Miloš Pietor, kostýmy: Ľudmila Várossová, hudební spolupráce: Peter Mankovecký, dramaturgie: Ladislav Stýblo.
Hrají: Zuzana Slavíková (Blanche), Martin Stránský (Stanley), Klára Issová (Stella), Ivan Jiřík (Mitch), Kateřina Lojdová (Eunice), Ondřej Kavan (Steve), Otto Rošetzký, Jiří Havel, Jolana Běhounková, Tomáš Havlínek j. h.  nebo Petr Šmíd j. h., Ivan Žák j.h.                                                                          

Autor článku: Barbara Tůmová, foto: Divadlo pod Palmovkou

Divadlo pod Palmovkou uvede hru Tramvaj do stanice Touha v režii Emila Horvátha