21.01.2020 10:32

Divadlo Polárka uvede inscenaci věnovanou malíři Jaroslavu Čermákovi

Brněnské Divadlo Polárka chystá na sobotu 25. 1. 2020 premiéru inscenace Kulhavý šermíř, která pojednává o životních osudech českého malíře Jaroslava Čermáka. V 19. století se proslavil v zahraničí, v Česku je však dnes jeho jméno prakticky neznámé, uvedli divadelníci v tiskové zprávě.

Inscenace je určena pro dospělé a děti od 11 let. Cílem je představit divákům hrdinský příběh silného jednotlivce na pozadí bouřlivých politických proměn Evropy 19. století. Jaroslav Čermák kvůli zranění z mládí celý život kulhal, ve své době byl díky dobrodružnému životu považován za prototyp romantického hrdiny.

Malířův život zpracoval v 60. letech v románu Kulhavý šermíř brněnský spisovatel a pedagog Antonín Zhoř. Scénář na základě knihy napsal Matěj T. Růžička, který hru také režíruje. Hlavní roli Jaroslava Čermáka ztvární Alfred Texel. Kromě herců ze souboru Divadla Polárka se v inscenaci představí i hosté.

Jaroslav Čermák (1830 až 1878) byl český malíř tvořící po většinu svého života ve Francii. Byl autorem především romantických a historických obrazů, zátiší a portrétů. Procestoval velkou část Evropy, na cestách čerpal inspiraci ke svým obrazům. Do jeho tvorby se silně promítla především jeho výprava do Černé Hory a Dalmácie.
Čermák se angažoval také politicky, stýkal se s bojovníky proti rakouskému a francouzskému císařství či osmanským Turkům. Nabídku místa ředitele pražské Akademie výtvarných umění odmítl a ke konci života se usadil na bretaňském pobřeží.

https://divadlopolarka.cz/

Autor článku: ČTK: brs, tmd, sd