08.11.2021 13:39

Divadlo POQ uvádí premiéru inscenace Zpráva z první linie

Profesionální umělci v poqu uvedou neobvyklou kombinaci živého dokumentu a hraného divadla. V cyklu Worlds Beyond Border, Světy za hranicí, vznikne několik inscenací vždy s významným hostem. Prvním dílem bude Zpráva z první linie, a hostem válečná dokumentaristka Jana Andert. Jana se dlouhodobě pohybuje v předních bojových liniích se speciálními jednotkami ve válečných oblastech, včetně Iráku. V roce 2018 byl v kinech uveden její film V Mosulu.

Kromě Janina příběhu ožije na jevišti i příběh jezídky Nádiji Murád, podle její knihy Poslední dívka. Nádija zažila genocidu svého národa v Iráku. Po mučení se jí podařilo utéct ze sexuálního otroctví Islámského státu. Několik let se zasazuje zejména na půdě OSN o možnost návratu jezídů do vlasti. Její organizace Nadia’s Initiative pomáhá přeživším i s obnovou vesnic na místě.

Režie tohoto novátorského divadelního formátu se chopil úspěšný režisér Dodo Gombár, scénu a kostýmy vytvoří dvorní scénografka pražského divadla La Putyka a spoluzakladatelka divadla poq Pavla Kamanová. Na jevišti s Janou Andert uvidíte herečky Petru Šimberovou, Tamaru Dikyovou, Evu Ventrubovou a skvělé hudebníky – houslistu Antonína Bukovského a populárního slovenského herce-muzikanta Kamila Mikulčíka.

Premiéře bude předcházet od 15. října do konce listopadu výstava fotografií Jany Andert v brněnské kavárně Cafe Podnebi, netradičně tisknutých na látkách. Výtěžek poputuje na pomoc Jezídům.

Termíny a podrobnosti můžete sledovat v programu na divadlopoq.cz.

Světová premiéra Worlds Beyond Border | Zpráva z první linie: 15. 11. 2021 v 19:00 v Divadle Za hradbami, Brno. Jedinou reprízu do konce roku uvidíte pak 21. 11. v 19:00.

Autor článku: Eva Ventrubová