17.06.2021 10:23

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům novou inscenací Hamlet on the road

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům se zbrusu novou divadelní hrou Hamlet on the road. Inscenace je koncipována jako kočovné divadlo, které se divákům představí i mimo domovskou scénu. Do brněnského plenéru totiž vyjede „on the road“ vlastním divadelním vozem. Premiéra se uskuteční na velké scéně divadla v pátek 18.června ve 20 hodin.

Hamletův příběh uvedený Divadlem Radost vypráví o kočovné herecké skupině, která má v repertoáru jedinou inscenaci – loutkového Hamleta ve starobylém českém překladu. Příběh tak obsahuje dva prolínající se dějové plány – loutkové úryvky vycházející z původní Shakespearovy předlohy v překladu J. V. Sládka z 19. stol., které se střídají s hamletovským příběhem kočovných herců.

Principál kočovné skupiny Horacio v úvodu prozradí, že Hamlet jej při svém umírání prosil, aby všude vyprávěl, co se na dánském hradu Elsinor odehrálo. Horacio tak dává dohromady hereckou skupinu, se kterou na divadelním voze objíždí města a vesnice, aby uváděl příběh dánského prince Hamleta.

Hlavní zápletka je pak už stejná, jak ji známe z alžbětinské tragédie: na začátku se zjeví duch Hamletova otce a vyzve syna k pomstě vraždy, které se na něm dopustil Hamletův strýc Claudius. Skupina kočovných herců odehrává loutkový příběh pod nemilosrdnou taktovkou demiurga Horacia, který má s bičem v ruce blíž krotiteli divé zvěře než dobrotivému příteli dávno zesnulého Hamleta.

V cirkusové stylizaci sledujeme příběh Hamleta, jeho ovdovělé matky Gertrudy, která se vdala za bratra zesnulého krále Claudia, dále příběh nešťastné Ofelie, jejího bratra Laerta a jejich otce Polonia. Jevištnímu dění je po celou dobu přítomný také Hrobník, který se stává součástí komických dialogů s Hamletem jakož i alegorickou postavou připomínající kostlivce ze středověkých tanců smrti. Nakonec princ Hamlet vykoná pomstu a spolu s ním zemře také jeho matka Gertruda, strýc Claudius, Ofelie se svým bratrem Laertem a jejich otec Polonius. Přežije pouze Hrobník a Horacio.

K režijnímu nastudování byla pozvána polská režisérka Joanna Zdrada, která je autorkou mnoha povedených divadelních inscenací v Polsku, na Slovensku i v Česku. Autorem textové adaptace a současně dramaturgem hry je dramatik Pavel Trtílek, scénografem Pavel Hubička. Autorem hudby je polský hudební skladatel Tomasz Lewandowski.

www.divadlo-radost.cz

Autor článku: Zuzana Dubová