17.02.2020 10:52

Divadlo Radost připravuje novou inscenaci Kolíbá se velryba

Divadlo Radost připravuje pro své diváky (děti od tří let, i ty už trochu větší) novou inscenaci Kolíbá se velryba, která má premiéru 23. února.

Hru Kolíbá se velryba napsala Iva Peřinová, (1944 -2009), která patřila mezi nejúspěšnější české autory her pro loutky, kterých do své předčasné smrti „stihla“ napsat téměř čtyřicet, především původně pro Naivní divadlo Liberec, ale byly mezi nimi i takové, které zazářily v repertoáru i jiných loutkových divadel. Branka zamčená na knoflík - dramatizace Trnkovy Zahrady v polovině sedmdesátých let - byla průlomem do tehdejší loutkářské dramaturgie… ( Radost ji uvedla v r.1978). Jinde, než v Liberci se hrály také s úspěchem Pohádky na draka, (v Radosti 1982), Loupežníci na Chlumu,(v Radosti 1993), Pohádka do dlaně, Tři zlaté vlasy Děda Vševěda i Kolíbá se velryba ( v Radosti 1990). Iva Peřinová si právem vysloužila přezdívku „první dáma české loutkové hry“. Její hry se hrály v Německu, Rusku, Bulharsku, Maďarsku, Finsku, či Polsku. Kolíbá se velryba patří k těm, které provází nevídaná popularita doma i v zahraničí.

Půvabná hříčka, (kterou si „vymyslí“ v součinnosti s diváky dva herci – tak trochu klauni i průvodci dějem), je o dvou „drsných“ pirátech – spíš jsou to tedy nepořádníci, lenoši a lajdáci Žvanda a Planda. Octnou se za trest v břiše velryby, která je spolkla – a rádi by se zase dostali ven. Naštěstí jde kolem hvězdička, spadlá z nebe, která umí plnit přání. Ale: něco za něco!!! A tak jim klade úkoly. Těm dvěma se nakonec jejich plnění začne docela líbit, takže přestávají být lenoši a lajdáci a stanou se z nich docela prima chlapíci.

I když tahle hra nemá už předem zaručený zájem publika, tak jako je tomu u obecně známých příběhů (Červená Karkulka, Perníková chaloupka, Budulínek atd.), neměla by dětem ujít. Obsahuje totiž i nezanedbatelné poselství o smysluplnosti tvořivého přístupu k životu. Navíc je psaná s osobitým humorem, brilantním jazykem s plnokrevnými dialogy, a zřejmě díky praktické herecké zkušenosti autorky i s nevídaným smyslem a citem pro jevištní možnosti loutkového divadla. Nechybí skvělé písničky - autorem hudby je Matěj M. Štrunc -  a nápaditá a výrazná scéna  Sylvy Zimuly Hanákové.

Když byla hra uvedena na scéně Naivního divadla v Liberci, pro které Iva Peřinová nejvíce psala, hrála se od premiéry v roce 1988 víc než čtvrtstoletí. Přejme úspěšný jevištní život i této nejnovější inscenaci Divadla Radost!

Iva Peřinová
Kolíbá se velryba

Premiéra 23. února 2020

http://www.divadlo-radost.cz/

Autor článku: Petr Jančařík