11.11.2021 12:53

Divadlo Radost zve na úvodní ročník Festivalu Radosti

S velkým potěšením Vás zveme na úvodní ročník FESTIVALU RADOSTI, nesoutěžní divadelní přehlídky pořádané ve dnech 24. listopadu – 2. prosince 2021 Divadlem Radost.

Jedná se o nově koncipovanou divadelní přehlídku pro děti, teenagery a dospělé, navazující svým názvem na stejnojmenný festival, který měl v Divadle Radost dříve svou tradici. Náš nově pojatý festival reflektuje výrazné změny v uměleckém i koncepčním směřování Divadla Radost.

Společným východiskem  inscenací, které budou na festivalu uvedeny je spíše styl (forma) než téma. Vybrali jsme pro Vás inscenace, které přinášejí hodnotné myšlenky a jistým způsobem odrážejí současnu realitu. Pro přesnější definici našeho záměru jsme se rozhodli zvolit podtitul festivalu: „loutka – objekt – artefakt”. Tyto pojmy definují chápání loutkového divadla v širším kontextu.

Divadlo Radost bylo dosud vnímáno jako scéna pro dětské publikum. Prostřednictvím festivalu chceme definovat zaměření divadla šířeji na publikum dětských, dospívajících i dospělých diváků – coby stejně důležitých cílových skupin. Chceme ukázat, že loutkové divadlo, které je tradičně vnímáno jako divadlo určené dětem, může být i pro starší diváky atraktivní formou kulturní aktivity. Stojíme o to, aby náš festival umožnil chápat Divadlo Radost jako prostor pro mezigenerační dialog.

Rádi bychom Vám představili 10 hostujících souborů z České republiky a ze zahraničí, které uvedou celkem 14 inspirativních představení  na obou scénách Divadla Radost.

V rámci FESTIVALU RADOSTI představíme divákům hned dvě premiéry Divadla Radost, které byly dříve uvedeny jen on-line, a to Bratříčci Svatého Františka a Kráska a zvíře. Inscenace Bratříčci Svatého Františka vznikla v režii  polského režiséra Jacka Popławského a vypráví o Františkovi, zvaném také „chudáček z Assisi“. Jeho  přístup divákovi ukazuje, jak fascinující může být svět, když si jen najdeme čas, abychom se zastavili a pohlíželi na něj s dětskou vnímavostí. Inscenace Kráska a zvíře vznikla v režii českého režiséra a scénografa Marka Zákosteleckého. Scénář je postaven na známé francouzské pohádce pojednávající o síle obětavosti a lásky, které dá hlavní hrdinka přednost před životem v přepychu.
Premiéra Bratříčci Svatého Františka se bude konat 24. 11. v 18:00 na Velká scéně Divadla Radost a premiéra Krásky a zvířete 1. 12. v 18:00 tamtéž.

https://divadlo-radost.cz/festival

Autor článku: Zuzana Dubová

Divadlo Radost zve na úvodní ročník Festivalu Radosti

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.