11.11.2021 12:53

Divadlo Radost zve na úvodní ročník Festivalu Radosti

S velkým potěšením Vás zveme na úvodní ročník FESTIVALU RADOSTI, nesoutěžní divadelní přehlídky pořádané ve dnech 24. listopadu – 2. prosince 2021 Divadlem Radost.

Jedná se o nově koncipovanou divadelní přehlídku pro děti, teenagery a dospělé, navazující svým názvem na stejnojmenný festival, který měl v Divadle Radost dříve svou tradici. Náš nově pojatý festival reflektuje výrazné změny v uměleckém i koncepčním směřování Divadla Radost.

Společným východiskem  inscenací, které budou na festivalu uvedeny je spíše styl (forma) než téma. Vybrali jsme pro Vás inscenace, které přinášejí hodnotné myšlenky a jistým způsobem odrážejí současnu realitu. Pro přesnější definici našeho záměru jsme se rozhodli zvolit podtitul festivalu: „loutka – objekt – artefakt”. Tyto pojmy definují chápání loutkového divadla v širším kontextu.

Divadlo Radost bylo dosud vnímáno jako scéna pro dětské publikum. Prostřednictvím festivalu chceme definovat zaměření divadla šířeji na publikum dětských, dospívajících i dospělých diváků – coby stejně důležitých cílových skupin. Chceme ukázat, že loutkové divadlo, které je tradičně vnímáno jako divadlo určené dětem, může být i pro starší diváky atraktivní formou kulturní aktivity. Stojíme o to, aby náš festival umožnil chápat Divadlo Radost jako prostor pro mezigenerační dialog.

Rádi bychom Vám představili 10 hostujících souborů z České republiky a ze zahraničí, které uvedou celkem 14 inspirativních představení  na obou scénách Divadla Radost.

V rámci FESTIVALU RADOSTI představíme divákům hned dvě premiéry Divadla Radost, které byly dříve uvedeny jen on-line, a to Bratříčci Svatého Františka a Kráska a zvíře. Inscenace Bratříčci Svatého Františka vznikla v režii  polského režiséra Jacka Popławského a vypráví o Františkovi, zvaném také „chudáček z Assisi“. Jeho  přístup divákovi ukazuje, jak fascinující může být svět, když si jen najdeme čas, abychom se zastavili a pohlíželi na něj s dětskou vnímavostí. Inscenace Kráska a zvíře vznikla v režii českého režiséra a scénografa Marka Zákosteleckého. Scénář je postaven na známé francouzské pohádce pojednávající o síle obětavosti a lásky, které dá hlavní hrdinka přednost před životem v přepychu.
Premiéra Bratříčci Svatého Františka se bude konat 24. 11. v 18:00 na Velká scéně Divadla Radost a premiéra Krásky a zvířete 1. 12. v 18:00 tamtéž.

https://divadlo-radost.cz/festival

Autor článku: Zuzana Dubová