15.05.2012 13:13

Divadlo rozmanitostí chystá hru o starém a novém městě Mostu

Mostecké Divadlo rozmanitostí chystá hru Pohádkové město o historii a současnosti Mostu. Režisér Jiří Ondra charakterizoval představení o ztraceném chlapci jako fantasy grotesku pro děti i jejich rodiče. Premiéra bude v sobotu 19. května. Novinářům to dnes řekli autoři představení.

Loutkové představení vypráví příběh chlapce, který se v Mostě ztratí a potkává různé bytosti, které mu radí cestu domů. Na scéně se tak o objeví například přesouvající se kostel nebo velkorypadlo. "Máme dojem, že mladí o starém Mostě nic neví," vysvětlil dramaturg divadla Zdeněk Říha důvod, proč se Divadlo rozmanitostí rozhodlo toto téma zpracovat. Rodiče by podle něj mohl zaujmout kritický a ekologický podtext hry.  
  
Režisér Jiří Ondra s Mostem neměl nic společného až do doby, kdy pro Divadlo rozmanitostí vloni režíroval Saxanu. "Možná právě ten můj odstup je na tom dobrý," řekl režisér s tím, že při tvorbě představení si místa sám procházel. Režisér hlavně nechtěl, aby představení bylo moralizující a didaktické. "Názor tam je jasně formulovaný, ale divák si ho může zpracovat po svém," dodal.    
Představení vznikalo především jako improvizace souboru Divadla rozmanitostí. "Hodně jsem počítal s tím, že se herci budou k tématu vyjadřovat," dodal. Každý herec tam podle něj má kousek svého osobního vztahu k Mostu. V improvizacích vznikaly i některé postavy, v představení hrají především marionety, dále i pohyblivé objekty a plošné loutky. Scénu a kostýmy vytvořila Magdalena Hůlová, hudbu tradičně šéf souboru divadla Tomáš Alferi.

Autor článku: ČTK: van, snm

Divadlo rozmanitostí chystá hru o starém a novém městě Mostu