05.12.2007 00:00

Divadlo rozmanitostí oslaví 20. výročí založení souboru

Most 5. prosince (ČTK) - Mostecké Divadlo rozmanitostí oslaví 15. prosince 20. výročí založení souboru. Jeho členové připravili celodenní program, který vyvrcholí večerním setkáním bývalých i současných pracovníků divadla a jejich hostů. Přijedou téměř všichni, velmi se těší, řekl dnes novinářům umělecký šéf souboru a polovina klaunského dua Cvoci Antonín Klepáč.

Oslavu zahájí představení pohádky O Rusalce, jež patří k nejvýraznějším titulům celé éry souboru. Herci se představí i v pohádce O holčičce s náhradní hlavou podle knihy Miloše Macourka a v nostalgické vzpomínce na éru klaunů a cirkusů 20. let minulého století, výpravné hře Klaunský orchestr.

"Vystoupení herců doplní výstava 18 barevných fotografií ze zkoušek i premiér od Ibry Ibrahimoviče. Připravili jsme i workshop o festivalech v Evropě s příspěvky hostů z loutkohereckých souborů ze Slovinska, Bulharska či Německa. Promluví i ředitel Naivního divadla v Liberci a prezident loutkářské asociace Stanislav Doubrava," uvedl Klepáč.

Divadlo rozmanitostí, které je dnes součástí mosteckého Městského divadla, založil autor, dramaturg a první umělecký šéf loutkohereckého souboru Jiří Středa. U zrodu byl i tehdejší ředitel mosteckého Divadla pracujících Jaromír Šnajdr. Klepáč vystřídal Středu po deseti letech, po celých 20 let je souboru věrný herec Petr Rak a výtvarnice Marie Stejskalová.

Soubor působil po založení v náhradních prostorách, do současného sídla se přestěhoval v roce 1988. Divadlo rozmanitostí má za sebou 94 premiér. Tou poslední bylo na konci listopadu představení Tři čuníci na motivy klasické anglické pohádky.

fkj fcz

Autor článku: ČTK