27.05.2022 13:38

Divadlo rozmanitostí uvede premiéru rodinné komedie Don Quijote

Divadlo rozmanitostí v Mostě uvede v sobotu 4. června 2022 v atriu mosteckého muzea druhou premiéru letošní sezony – komedii volně na motivy románu Miguela de Cervantese y Saavedry Don Quijote.

Letní venkovní inscenace s prvky lidového divadla plná humoru, živých písní a krásných loutek vhodná pro celou rodinu!
V roli Dona Quijota a Sancho Panzy se na Vás těší Július Kubaščík a umělecký šéf Divadla rozmanitostí Jiří Kraus.

V neděli 29. května od 15:00 hodin proběhne propagační akce v obchodním domě Central Most, kde uvidíte herce Divadla rozmanitostí v kostýmech, poslechnete si několik písní z inscenace a spatříte loutku koně Rocinanteho v životní velikosti, která procválá Centralem!


Slovo dramaturga

Miguel de Cervantes y Saavedra a jeho dobrodružný život.

Vrcholný představitel španělské renesanční literatury (1547-1616) měl poměrně napínavý život. Ve válce proti Osmanské říši přišel o levou ruku. Při návratu z tažení byl zajat piráty a vězněn v Alžíru. Po pěti letech byl vykoupen mnichy a vrátil se do Španělska, kde se živil jako obchodník a psal. V roce 1605 byl poprvé vydán Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, který se stal okamžitou senzací zprvu ve Španělsku a v následujících desetiletích a staletích po celém světě. Cervantes si celosvětovou proslulost svého díla užít nestihl. Zemřel v roce 1616. Tedy ve stejném roce jako William Shakespeare.

„Donkichot“ a „donkichotství“

„Donkichot“ je snílek, který si jde za svojí představou a cílem i přesto, že nejsou reálné. (Často bývá „donkichot“ okolím vysmíván. Lidé takové snílky nemají moc rádi.). Střet s realitou může být pro „donkichota“ i záhubný, neb se z jeho života vytrácí jakákoliv stopa smyslu. A tak tito snílci, končívají všelijak...

Všichni jsme Don Quijote!

Postava poblouzněného rádoby rytíře a bojovníka s nespravedlností vstoupila do obecného povědomí. (Každý z nás někdy používá úsloví „boj s větrnými mlýny“.) Způsob, jakým věčný snílek usiluje o nápravu křivd je možná pomýlený ztřeštěný a úsměvný, zároveň je, ale obdivuhodný a dojemný. Snaha o „lepší svět“ totiž rezonuje v každém z nás.

Hana Marvanová, dramaturgyně


Režisér Vítězslav Větrovec, který je mosteckým rodákem a zároveň přední osobností českého pouličního divadla, slibuje rodinnou třaskavou komedii a velkolepou podívanou vhodnou pro všechny bez rozdílu věku!

Rozhovor s režisérem Vítězslavem Větrovcem

V Mostě jsi se narodil, jak si užíváš návrat do rodného kraje a zkoušení v Divadle rozmanitostí?

Své rodné město si díky zkoušení a intenzivnímu pobývání s herci zažívám trochu jinak, než jak jsem byl zvyklý. Trochu na něj teď koukám očima lidí, kteří tu (většinou) pobývají teprve krátkou dobu. Baví mě porovnávat, co vidí a čeho si všímají a porovnávám si to s tím, jak jsem město vnímával já. Zkoušení v Divadle rozmanitostí mám za odměnu. Tak to vnímám a moje zbožná představa je, že by to jako odměnu a svátek mohli spolu se mnou vnímat i herci. Ale to už je otázka spíše na ně...

Dramatizaci románu jsi napsal sám. Je scénář věrnou kopií předlohy?

Předně si myslím, že vlastně nejde o dramatizaci. Náš scénář si z románu vyzobává některé zásadní prvky, ale ve výsledku si jde svou vlastní cestou. Doufám! O věrnou kopii předlohy tedy určitě nejde. Čekat diváci můžou spíše obrazivou pouliční „řachandu“, která – domnívám se – bude bavit děti i dospělé.

Čím je pro tebe téma Dona Quijota aktuální?

Nejvíc ve mně rezonuje příběh či obraz člověka, který si jde za vytyčenými ideály, z nichž nesleví, i když je díky tomu svým „rozumně“ uvažujícím okolím vnímán jako blázen. Je mi tedy vlastně jedno, zda Quijote bláznem opravdu je či není, nezajímá mě jeho diagnóza. Důležité je podle mě to téma „žití si po svém“ – snad i proto do scénáře vkládáme některé citáty od Ivana M. Jirouse a v inscenaci zazní i některé jeho zhudebněné básně.


DON QUIJOTE

Předloha: Miguel de Cervantes y Saavedra
Režie a scénář: Vítězslav Větrovec
Dramaturgie: Hana Marvanová
Výprava: Katarína Bernášková Kováčiková
Hudba: Matěj Štrunc a kol.
Pohybová spolupráce: Lukáš Šimon

Osoby a obsazení:

Don Quijote: Július Kubaščík
Sancho Panza: Jiří Kraus
Dulcinea: Anna Břenková
Služebná a další: Barbora Schusswohlová
Služebná a další: Ema Turnová / Tereza Alferi
Panzová: Jitka Raková
Hostinský a další: Martin Čarný
Děti a další: Quido Kublák

PREMIÉRA / 4. června / atrium Oblastního muzea v Mostě / 17:00 hodin.
První repríza pro veřejnost: 26. června / zámecká zahrada – Zámek Korozluky / 17:00 hodin.

www.divadlo-most.cz, www.divadlo-rozmanitosti.cz

Autor článku: produkce@divadlo-most.cz