16.03.2020 17:31

Divadlo Semafor odkládá obnovenou premiéru muzikálu Nižní Novgorod na podzim

Pražské divadlo Semafor odkládá kvůli opatřením proti koronaviru obnovenou premiéru muzikálu Nižní Novgorod, která se měla uskutečnit 24. dubna, na podzim. Místo nově nastudované hry z roku 1992 v Semaforu nabídnou, až to situace dovolí, inscenaci ve stylu slavného francouzského kabaretu Le Chat noire (Černá kočka) považovaného za první moderní kabaret. ČTK o tom informoval principál divadla Jiří Suchý.

„Nižní Novgorod vyžaduje ještě moc zkoušek a práce na výpravách, to prostě nestihneme. Protože nám tady vznikly prázdné dny, tak s Jitkou Molavcovou chystáme takový zvláštní koncert, který se bude jmenovat Černá kočka-bílý pes. Le Chat noire (Černá kočka) je kabaret francouzský a pes zase kabaret český. Vlastně to je koncert, který má svůj děj a vlastní výpravu. Jedná se napůl o divadlo a napůl o koncert. To bychom po karanténě zvládli," uvedl Suchý.

Principál divadla Semafor, který loni v říjnu oslavil 88. narozeniny, byl na začátku března několik dní v nemocnici z důvodu kolapsu z vyčerpání. Zrušil několik představení, ale s dubnovou premiérou Nižního Novgorodu počítal. Opatření proti koronaviru jeho plány narušilo. „Nezbývá nám nic jiného než se přikrčit a nechat ho být. On tady není na věky," podotkl Suchý, který s Jiřím Šlitrem v 60. letech tvořil jednu z nejoriginálnějších i nejpopulárnějších dvojic historie českého divadla.

Politicky zabarvená hra Nižní Novgorod měla premiéru 5. března 1992 a dočkala se 104 repríz. „Novgorod jsem začal psát ještě za minulého režimu - v tušení, že se něco hroutí a že si můžu dovolit víc. Když jsem ho dopisoval, tak už jsem si mohl dovolit všecko," vzpomínal v jednom z rozhovorů Suchý.

Hra s hudbou Ferdinanda Havlíka se odehrává ve starém Rusku. K jejímu názvu Suchý později přidal podtitul Muzikál o tom, proč k říjnové revoluci nedošlo už v září, aby si lidé uvědomili, že se v ní více než o politiku jedná o humor.

Herec, komik, textař, zpěvák, básník, hudebník, režisér, dramatik a výtvarník Suchý svým všestranným talentem výrazně ovlivnil tuzemskou kulturní scénu. Podílel se také vzniku řady filmů, k některým napsal námět, scénář, texty písní, složil hudbu či si v nich zahrál. Vyšla mu řada knih včetně dvacetisvazkové Encyklopedie, za kterou získal Cenu Jaroslava Seiferta. Je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné převzal medaili Za zásluhy od Václava Havla (1995), cenu Thálie za celoživotní dílo (2002) či Cenu ministerstva kultury (2006). V loňském roce měl premiéru dokument Olgy Sommerové s názvem Jiří Suchý - Lehce s životem se prát.

https://www.semafor.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mal

Divadlo Semafor odkládá obnovenou premiéru muzikálu Nižní Novgorod na podzim

Inscenace

14.05.2021

Dabing Street – tragédie, která vás bude bavit. Nově ke zhlédnutí na Dramoxu

Dabing Street, hořká komedie Petra Zelenky z repertoáru Dejvického divadla, přináší chytrý humor, překvapivé zvraty a závěry, které trefně charakterizují současnost. Dabing Street se dočkala také televizního zpracování a před vyprodaným hledištěm Dejvického divadla se hrála od roku 2012 až do loňského ledna, kdy měla derniéru.

13.05.2021

Jak přivítají Městská divadla pražská otevření divadel? Premiérami naživo i online

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i online. Vstupenky jsou již v prodeji.

13.05.2021

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.