01.06.2022 17:11

Divadlo Spejbla a Hurvínka by rádo rozšířilo své prostory o přístavbu s novou scénou

Vedení pražského Divadla Spejbla a Hurvínka by rádo rozšířilo své prostory o přístavbu s novou scénou. Na dnešním jednání kulturního výboru pražského zastupitelstva to řekla ředitelka divadla Denisa Kirschnerová. V současnosti mají prostory v budově vlastněné Prahou 6 v Dejvické ulici jeden divadelní sál, což podle ředitelky komplikuje další rozvoj divadla.

Divadlo podle ředitelky řeší problém s prostorem, a to zejména v souvislosti s pořádáním menších akcí a workshopů, ale i zajištěním zkoušek. „Máme k dispozici pouze sál a k doprovodným aktivitám využíváme přísálí nebo foyer," řekla. Dodala, že již oslovili architektonické studio ohledně možnosti zpracovat studii přístavby a jednají o tom s Prahou 6.

Jednání potvrdil místostarosta šesté městské části Jan Lacina (STAN). „Potkali jsme se s vedením Divadla Spejbla a Hurvínka a otevřeli možnost rozšířit prostory o menší divadelní scénu, která divadlu často v běžném provozu schází. Jsme v tomto ohledu vybaveni poměrně čerstvou zkušeností, protože už nějaký čas připravujeme výrazné rozšíření hlediště a také zázemí Dejvického divadla, takže přípravný proces máme poměrně osahaný," napsal ČTK.

Rozšíření by mělo podobu přístavby do dvora domu. Umělecký ředitel David Janošek dodal, že divadlo dosud připravovalo jednu, maximálně dvě inscenace ročně, což je poměrně málo. „Moc bych si přál, kdyby se nám podařilo se rozšířit trochu dál," dodal s tím, že prostory to momentálně úplně neumožňují.

Janošek, který na místo uměleckého ředitele nastoupil loni v červenci, doplnil, že s ohledem na věk některých členů souboru musí divadlo začít hledat nové loutkoherce. Zároveň by chtěl scénu více otevřít spolupráci s loutkoherci z celé republiky.

Divadlo Spejbla a Hurvínka bylo založeno v roce 1930. Předtím autor prvních loutek Josef Skupa působil pouze na amatérské scéně. Divadlo se časem rozšířilo o tři další postavy, Máničku, bábinku a psa Žeryka a vystřídalo se u nich několik hlasů a autorů. Za dobu své existence se postavičky Spejbla a Hurvínka představily ve 34 zemích. Mezi jedno z ocenění divadla patří i cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla.

https://spejbl-hurvinek.cz/

Autor článku: ČTK: psc, jw, foto převzato z: https://spejbl-hurvinek.cz/